Plant heterogeneity and CCS: Evaluating investments, abatement strategies, and policy measures
Tesis heterojenliği ve KYD: Yatırımların, azaltma stratejilerinin ve politika önlemlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 913296
  2. Yazar: DEMET TAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, karbon emisyonu yapan tesislerin Karbon Yakalama ve Depolama (KYD) teknolojisini benimsemesi ile geleneksel azaltım yöntemleri arasındaki karar alma süreçlerini incelemektedir. Golombek vd. (2023) [Policies to Promote Carbon Capture and Storage Technologies. Environmental and Resource Economics, 85(1), 267-302] tarafından geliştirilen teorik modelden ilham alan çalışma, devlet müdahalelerinin rolünü vurgularken, CO₂ azaltımıyla ilgili ekonomik ödünleşimleri değerlendirmektedir. Analiz, iki temel stratejiye odaklanmaktadır: düşük karbon salınımı yapan yakıtlara geçiş ve enerji verimliliği iyileştirmeleri gibi geleneksel azaltım teknikleri (bu yöntemler doğası gereği tam azaltım sağlamada sınırlıdır) ile yüksek maliyetli sabit yatırım gerektiren, ancak emisyonların tamamını yakalayabilen ve bu sayede karbon vergilerinden muafiyet sunan KYD teknolojisi. Temel bulgular, yüksek emisyon üreten tesislerin uzun vadeli maliyet etkinliği ve ölçek ekonomilerinin avantajları nedeniyle KYD teknolojisini benimseme eğiliminde olduğunu, düşük emisyon üreten tesislerin ise emisyon vergisi ödemeleriyle birlikte geleneksel azaltım yöntemlerini uygulamaya devam ettiğini göstermektedir. Teknoloji odaklı politikalar ve etkili karbon vergileri de dahil olmak üzere devlet teşvikleri, finansal engellerin aşılması ve KYD'nin yaygın şekilde benimsenmesi için kritik bir öneme sahiptir. Bu politikalar yalnızca maliyet etkinliğini artırmakla kalmayıp, aynı zamanda ölçek ekonomileri, yaparak öğrenme süreci ve ağ verimliliklerinden faydalanarak KYD'yi emisyon azaltımı için uygulanabilir ve etkili bir çözüm haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the decision-making processes of carbon-emitting plants regarding the adoption of Carbon Capture and Storage (CCS) technology versus traditional abatement methods. Inspired on a theoretical framework from Golombek et al. (2023) [Policies to Promote Carbon Capture and Storage Technologies. Environmental and Resource Economics, 85(1), 267-302], the research evaluates the economic trade-offs associated with CO₂ abatement while emphasizing the role of government interventions. The analysis focuses on two primary strategies: traditional abatement techniques, including fuel switching and energy efficiency improvements, which are inherently limited in achieving full abatement; and CCS, which involves substantial fixed investment but offers full abatement and exemption from emissions taxes. Key findings indicate that plants with high emissions tend to adopt CCS due to its long-term cost efficiency and the benefits of economies of scale, whereas plants with lower emissions continue to rely on traditional abatement methods paired with emissions tax payments. Government incentives, including innovation-driven policies and well-designed carbon taxes, are identified as essential for overcoming financial barriers and encouraging widespread CCS adoption. These policies not only enhance cost-effectiveness but also leverage economies of scale, learning-by-doing, and network efficiencies to make CCS a viable and impactful solution for emissions reduction.