Sultandağı yöresi (Afyonkarahisar) meşe ormanlarında alfa bitki tür çeşitliliği ve çevre ilişkileri
Relationships alpha plant species diversity and environmental factors in oak forests in Sultandağı district (Afyonkarahisar)
- Tez No: 966644
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde, Afyonkarahisar-Sultandağı yöresindeki meşe (Quercus sp.) ormanlarında alfa düzeyinde bitki tür çeşitliliğinin nicel olarak belirlenmesi ve bu çeşitliliğin başlıca çevresel etmenlerle ilişkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma, Sultandağı Orman İşletme Şefliği sınırlarında, çevresel varyasyonu temsil edecek biçimde seçilen 40 ana örnek alanda (100 × 100 m) gerçekleştirilmiş, her ana alanda iki alt örnek alan (20 × 20 m) kurulmuştur. Alt örnek alanlarda Braun-Blanquet metoduna göre örtme dereceleri kaydedilmiş, veriler Westhoff & Van Der Maarel ile Fontaine ölçeklerine dönüştürülerek tür zenginliği (S), Shannon-Wiener (H′), Simpson (1-λ) ve Pielou eşitlik (E) indisleri hesaplanmıştır. Çalışmada kullanılan topografik değişkenler, WorldClim 2.1 veri tabanından temin edilen iklim verileri ve 1/250 000 jeoloji haritaları CBS ortamında çalışma alanı sınırları için hazırlanmıştır. Arazi envanterinde 53 familya, 192 cins ve 326 takson saptanmış olup, bunların 40'ı endemik bitkidir. Tür zenginliği 12–58 (x̄ = 26.2) arasında; Westhoff-Van Der Maarel ölçekli H′ 2.34–3.94, Simpson (1-λ) 0.88–0.98; Fontaine ölçekli H′ 1.19–3.56, Simpson 0.42–0.96 aralığında bulunmuştur. Pearson korelasyonu, alfa çeşitliliğinin yükselti (r = -0.22) ve yıllık toplam yağışla (r = -0.29) negatif, solar radyasyon (r = 0.24) ve yıllık ortalama sıcaklıkla (r = 0.24) pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Regresyon ağacı modeli (R²_eğitim = 0.226; R²_test = 0.204) çeşitliliği en iyi açıklayan değişkenlerin arazi pürüzlülüğü ve yıllık toplam yağış olduğunu ortaya koymuştur. Alanda 558 mm yağış eşiğinin altında kalan ve bu eşik değerin üzerinde pürüzlülüğü yüksek (> 66.373) mikro-topografik alanlarda çeşitlilik en yüksek bulunmuştur. Sonuçlar, Sultandağı meşe ormanlarının bitki tür çeşitliliği ve endemizm bakımından önemli ekosistemler olduğunu göstermektedir. Bu meşe ormanlarına ait yetişme ortamlarında alfa çeşitliliği bakımından göreceli minimal farklar bulunmakla birlikte, yetişme ortamları arası beta çeşitliliğini temsilen benzemezlik değerlerinde de farkların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis quantifies alpha‐level plant diversity in oak (Quercus sp.) forests of the Sultandağı district (Afyonkarahisar, Türkiye) and elucidates its relationships with major environmental factors. Forty primary plots (100 × 100 m) were established across the full environmental gradient within the Sultandağı Forest Administration; each contained two subplots (20 × 20 m). Braun–Blanquet cover values recorded in the field were converted to the Westhoff & Van Der Maarel and Fontaine scales to calculate species richness (S), Shannon–Wiener (H′), Simpson (1 – λ) and Pielou evenness indices (E). The climate data downloaded from the WorldClim 2.1 database, the 1:250 000 geological maps, and the other topographic variables were processed in a GIS environment and clipped to the exact boundaries of the study area. The floristic inventory documented 326 taxa (32 families, 192 genera), including 40 Turkish endemics. Species richness ranged from 12 to 58 (x̄ = 26.2). On the Westhoff–Van Der Maarel scale, H′ varied between 2.34 and 3.94 and Simpson's 1 – λ between 0.88 and 0.98; on the Fontaine scale, H′ ranged from 1.19 to 3.56 and Simpson's 1 – λ from 0.42 to 0.96. Pearson correlations revealed negative associations of alpha diversity with elevation (r = –0.22) and annual precipitation (r = –0.29) and positive associations with solar radiation (r = 0.24) and mean annual temperature (r = 0.24). A regression tree model (R² train = 0.226; R² test = 0.204) identified terrain ruggedness and annual precipitation as the strongest predictors. Maximum diversity occurred in micro-topographic sites with precipitation < 558 mm and high ruggedness (> 66.373) while annual precipitation exceeding the 558 mm threshold. These findings confirm that the Sultandağı oak forests constitute ecologically significant ecosystems in terms of floristic diversity and endemism. Although alpha diversity exhibits only moderate variation among oak stand types, beta diversity (dissimilarity) analyses indicate appreciable compositional turnover across these stand types, underscoring the importance of habitat heterogeneity for conservation planning.