Reading Daniel Defoe's Robinson Crusoe and Joseph Conrad's Heart of Darkness through the lens of new materialism
Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe ve Joseph Conrad'ın Heart of Darkness romanlarını yeni maddeci perspektifinden okumak
- Tez No: 913304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AYKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yeni Maddecilik, maddenin canlılığını ve eyleyiciliğini vurgulayarak insan ve insan dışı varlıklar arasındaki ilişkiler üzerine dönüştürücü bir bakış açısı sunar, insanmerkezci görüşlere meydan okur ve tüm varlıkların birbiriyle bağlantılı olduğunu ortaya koyar. Bu tez, Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe (1719) ve Joseph Conrad'ın Heart of Darkness (1899) eserlerini Yeni Maddeci perspektiften inceler. Maddelerin, elementlerin ve insanların birbirine dolanıklığını ele alır; insan istisnacılığını eleştirir ve sömürge döneminde insan dışı varlıklara yönelik sömürücü yaklaşımı vurgular. Jane Bennett'in“canlı madde”ve“şeylerin gücü,”Stacy Alaimo'nun“bedenlerarası akışkanlık,”Karen Barad'ın“etkin gerçeklik”ve“dolanıklıklar,”Nancy Tuana'nın“akışkan gözeneklilik,”Serenella Iovino ve Serpil Oppermann'ın“hikâyeleştirilmiş madde”gibi teorilerinden yararlanan bu tez, maddelerin dinamik eyleyiciliğini ve klasik elementlerin hem maddi dünyayı hem de edebi anlatıları şekillendirmedeki rollerini vurgular. Maddesel ekokritik ve elemental ekokritik teorileri bir araya getirerek, maddenin insanmerkezci perspektiflere nasıl meydan okuduğunu ve bağlantısallığı nasıl ifade ettiğini inceler. Robinson Crusoe'da maddelerin, araçların ve hava, su ve toprak gibi elementlerin eyleyiciliği, Crusoe'nun hayatta kalması ve dönüşümü için kritik öneme sahiptir. Heart of Darkness'ta insan ve insan dışı eyleyiciliklerinin dolanıklığı, Marlow ve Kurtz'un deneyimlerini ve dönüşümlerini etkiler. Eserlerde sömürgecilik, emperyalizm ve insan istisnacılığı temaları, insan ve insan dışı varlıkların birbirine bağlı eyleyiciliğini vurgulayan Yeni Maddeci bakış açısı ile incelenir; geleneksel hiyerarşik ilişkiler ve insanmerkezci perspektifler sorgular. Bu Yeni Maddeci okuma, insan üstünlüğüne yönelik eleştirilerde bulunarak daha kapsayıcı bir dünya görüşü çağrısında bulunur, ekolojik farkındalığı teşvik eder ve sömürgecilik bağlamında insan-insan dışı ilişkileri yeniden tanımlar.
Özet (Çeviri)
New Materialism, emphasizing the vibrancy and agency of matter, offers a transformative perspective on human and nonhuman relationships, challenging anthropocentric views and highlighting the interconnectedness of all entities. This thesis analyzes Daniel Defoe's Robinson Crusoe (1719) and Joseph Conrad's Heart of Darkness (1899) through a New Materialist lens, focusing on the agency of materials in a colonial context. It examines the entanglement of materials, elements, and humans, critiquing human exceptionalism and highlighting the exploitative treatment of nonhuman entities during the colonial era. Drawing on theories such as Jane Bennett's“vibrant matter”and“thing power,”Stacy Alaimo's“trans-corporeality,”Karen Barad's“agential realism”and“entanglements,”Nancy Tuana's“viscous porosity,”and Serenella Iovino and Serpil Oppermann's“storied matter,”this thesis emphasises the dynamic agency of materials and the roles of the classical elements in shaping both the material world and literary narratives. By incorporating material ecocritical and elemental ecocritical theories, it explores how matter challenges anthropocentric perspectives and expresses interconnectedness. In Robinson Crusoe, the agency of materials, tools and elements such as air, water, and earth is essential to Crusoe's survival and transformation. In Heart of Darkness, the entanglement of human and nonhuman agencies influences Marlow's and Kurtz's experiences and transformations. The overlapping themes of colonialism, imperialism, and human exceptionalism are explored through a New Materialist which emphasizes the interconnected agency of human and nonhuman entities, challenging traditional hierarchical relationships and anthropocentric perspectives. This New Materialist reading critiques human superiority and underscores the interconnected agency of all entities, calling for a more inclusive worldview that fosters ecological awareness and redefines human-nonhuman relationships within colonial narratives.