Öğretmenlerin ideal okul müdürüne ilişkin algı ve beklentileri
Teachers' perceptions and expectations about the ideal school principal
- Tez No: 913303
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin ideal okul müdürüne ilişkin algı ve beklentilerini ortaya koymaktır. Araştırma için nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli, türlerinden ise genel tarama deseni uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2023- 2024 eğitim- öğretim yılında, İzmir ili Konak ilçesindeki devlet okullarında çalışmakta olan, 383 öğretmenden oluşmuştur. Katılımcıların belirlenmesinde rastgele örnekleme yöntemlerinden biri olan basit örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Veri toplamak maksadıyla araştırmada görüşleri tespit etmeye yönelik, Oynar ve Şahin (2023) tarafından geliştirilmiş olan ve 39 sorudan oluşan 'İdeal Okul Yöneticisi Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan bulgular içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Sonuçlar tablolaştırılmış ve doğrudan alıntılarla birlikte aktarılmıştır. Gerçekleştirilen t-testi ve tek yönlü ANOVA analizleri neticesinde ulaşılan sonuçlara bakıldığında öğretmenlerin ideal okul müdürüne yönelik algılarının kişisel özellikler ve eğitim öğretim paydaş ve süreçlerini geliştirme boyutlarında yüksek; iletişim ve yönetim becerileri boyutundaki on dört maddenin dokuzunda yüksek beşinde ise çok yüksek olduğu görülmüşken öğretmenlerin ideal okul müdürüne yönelik beklentilerinin kişisel özellikler, iletişim ve yönetim becerileri ve eğitim öğretim paydaş ve süreçlerini geliştirme boyutlarında ise çok yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin ideal okul müdürüne ilişkin algılarının eğitim düzeyine ve okul müdürü ile çalışma süresine göre kişisel özellikler, iletişim ve yönetim becerileri ve eğitim öğretim paydaş ve süreçlerini geliştirme boyutlarındaki algıya yönelik puan ortalamasında anlamlı düzeyde bir farklılık görülmemektedir. Benzer olarak öğretmenlerin branşlarına ve çalışılan okulun öğrenci sayısına göre kişisel özellikler ile iletişim ve yönetim becerileri algı puan ortalamaları anlamlı farklılık göstermezken eğitim öğretim paydaş ve süreçlerini geliştirme boyutlarında ise algı puanları anlamlı bir şekilde farklılaşmıştır. Ayrıca öğretmenlerin cinsiyetlerine, kıdemlerine, yaşlarına, bulunduğu kariyer basamağına ve çalıştığı okuldaki öğretmen sayısına göre kişisel özellikler, iletişim ve yönetim becerileri ve eğitim öğretim paydaş ve süreçlerini geliştirme boyutları arasında algı bakımından belirgin bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to reveal teachers' perceptions and expectations about the ideal school principal. In the research, the survey model and general survey design, which is one of the quantitative research methods, were used. The study group of the survey comprised of 383 teachers who are working in public schools in Konak district of Izmir province in the 2023-2024 academic year. Criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling methods, was used to determine the participants. In the survey, the 'Ideal School Administrator Scale', which was developed by Oynar and Şahin (2023) and consisting of 39 questions, was used as a data collection tool to determine opinions. Results of the analysis such as t-test and one way ANOVA showed that teachers' perceptions of the ideal school principal were high in the dimensions of personal features and developing education and training stakeholders and processes, high in nine of the fourteen items in the dimension of communication and management skills, and very high in five of the fourteen items in the dimension of communication and management skills. In contrast, teachers' expectations for the ideal school principal were very high in terms of personal characteristics, communication and management skills, and development of educational stakeholders and processes. The mean scores of teachers' perceptions of the ideal school principal in the dimensions of personal characteristics, communication and management skills, and development of educational stakeholders and processes did not display an important difference comparing with the level of education and working time with the school principal. Likewise, according to the teachers' branches and the number of students in the school, the mean scores of the perception of personal characteristics and communication and management skills did not differ significantly, whereas the perception scores differed meaningfully in the dimensions of developing educational stakeholders and processes. In addition, a significant relationship was found between teachers' perceptions of their personal characteristics, communication and management skills, and development of educational stakeholders and processes by their gender, seniority, age, career level, and the amount of teachers at schools where they work.