Yaklaşık sıfır enerjili konut tasarımı ve enerji yaşam döngüsü analizi
Nearly zero-energy residential building design and life cycle assessment
- Tez No: 913313
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, Muğla'nın Bodrum ilçesinde bulunan ve 2018 yılında yapımı tamamlanan mevcut konut binasının DesignBuilder enerji simülasyon yazılımı ile referans bina ısıtma ve soğutma yüklerinin analizi yapılmıştır. Ayrıca, literatürdeki yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD) veri tabanlarından elde edilen verilerle mevcut konut binasının yaşam döngüsü enerji analizi (YDEA) yapılmıştır. Analizin en son aşamasında, YDEA metodu kapsamına yaklaşık sıfır enerjili bina (ySEB) yaklaşımı entegre edilerek mevcut bina değerlendirilmiştir. Referans bina adlandırması yapılarak analizi yapılan mevcut konut binasının toplam yaşam döngüsü enerji miktarını azaltmak için referans bina dahil toplam 11 adet tasarım senaryosu oluşturulmuştur. Tasarım senaryolarında, referans binanın tüm dış kabuğu ve kat döşemelerinde kullanılan geleneksel yapı malzemelerinin yerine alternatif yapı malzemeleri kullanılmıştır ve DesignBuilder simülasyon yazılımıyla her bir senaryo ayrı ayrı YDEA metodu kapsamında analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, tasarım senaryoları referans binaya uyarlandığında toplam yaşam döngüsü enerji miktarının yaklaşık %60 oranında azaltılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the heating and cooling load analysis of a residential building located in Bodrum, Muğla, completed in 2018, was carried out using the DesignBuilder energy simulation software. Additionally, a life cycle energy analysis (LCEA) of the existing residential building was conducted using data obtained from the life cycle assessment (LCA) databases in the literature. In the final stage of the analysis, the existing building was evaluated by integrating the nearly-zero energy building (nZEB) approach within the scope of the LCEA method. By naming it a reference building, a total of 11 design scenarios, including the reference building, were created to reduce the total life cycle energy amount of the analyzed existing residential building. In the design scenarios, alternative building materials were used instead of the traditional building materials used in the entire external shell and floor slabs of the reference building, and each scenario was analyzed separately within the scope of the LCEA method using the DesignBuilder simulation software. According to the analysis results, it was observed that the total life cycle energy amount could be reduced by approximately 60% when the design scenarios were applied to the reference building.