Alzheimer hastaliğinin yeni bir adipokin olan asprosin ile i̇lişkisinin araştirilmasi
Investigation of the relationship of alzheimer's disease withasprosin, a new adipokine
  1. Tez No: 913408
  2. Yazar: MEHMET AKİF YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Alzheimer hastalığı (AH), bellek, öğrenme ve bilişsel işlevlerde bozulmalara yol açan ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. Asprosin ise enerji metabolizmasını düzenleyen, beyaz yağ dokusundan salınan bir hormondur ve metabolik süreçlerdeki rolü son yıllarda giderek daha fazla dikkat çekmektedir. Bu çalışma, Alzheimer hastalığı ile yeni bir adipokin olan asprosin arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, hem deneysel hayvan modelleri hem de insan denekler üzerinde asprosinin AH ile olan bağlantısı değerlendirilmiştir. Hayvan modellemesinde, streptozotosin (STZ) kullanılarak Alzheimer hastalığı modeli oluşturulan sıçanlarda öğrenme ve bellek performansı Morris Su Labirenti testi ile değerlendirilmiştir Hipokampüs ve frontal korteks dokularında mRNA düzeyinde asprosin seviyesi qPZR ile değerlendirilmiştir. Serum ve hipokampüs ve frontal korteks dokularındaki asprosin seviyeleri ölçülmüştür. İnsan deneklerde ise AH tanısı konmuş hastalar ve sağlıklı kontrol grubu arasında serum asprosin seviyeleri ile metabolik parametreler karşılaştırılmıştır. Doku ve serum asprosin seviyeleri ELISA yöntemiyle ölçülmüş ve istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Alzheimer modeli sıçanlarda serum asprosin seviyeleri kontrol grubuna göre düşük bulunmuş, ancak fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Hipokampüs ve frontal korteks dokularında asprosin mRNA ekspresyonunun kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. İnsan deneklerde, Alzheimer hastalarında serum asprosin seviyelerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu ve bu grupta insülin direnci ile vücut kitle indeksinin de daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, asprosinin metabolik süreçlerde önemli bir role sahip olabileceğini ve insülin metabolizmasıyla ilişkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, asprosinin Alzheimer hastalığındaki metabolik süreçlerle ilişkisine dair önemli veriler sağlamaktadır. Çalışma, asprosinin Alzheimer hastalığı için potansiyel bir biyobelirteç olabileceğini öne sürmekte ve ileri çalışmalar için bir temel sunmaktadır. Daha geniş örneklem büyüklükleri ve uzun süreli araştırmalar, asprosinin Alzheimer hastalığındaki kesin rolünü daha ayrıntılı şekilde ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is a progressive neurodegenerative disorder that leads to impairments in memory, learning, and cognitive functions. Asprosin, a hormone secreted from white adipose tissue, plays a role in regulating energy metabolism and has recently gained attention in metabolic research. This study aimed to investigate the relationship between Alzheimer's disease and asprosin, a novel adipokine. The study evaluated the association of asprosin with AD using both experimental animal models and human participants. In the animal modeling study, learning and memory performance in rats with Alzheimer's disease model induced by streptozotocin (STZ) was evaluated using the Morris Water Maze test. The asprosin level in the hippocampus and frontal cortex tissues at the mRNA level was assessed by qPCR. Asprosin levels in serum, hippocampus, and frontal cortex tissues were measured. In human subjects, serum asprosin levels and metabolic parameters were compared between patients diagnosed with Alzheimer's disease and a healthy control group. Tissue and serum asprosin levels were measured using the ELISA method, and statistical analyses were performed. The findings showed that serum asprosin levels in Alzheimer model rats were lower than those in the control group, although the difference was not statistically significant. Asprosin mRNA expression in the hippocampus and frontal cortex tissues was higher in the Alzheimer model group compared to the control group. Among human participants, serum asprosin levels were significantly higher in Alzheimer patients compared to the control group. Additionally, the AD group exhibited higher insulin resistance and body mass index. These results suggest that asprosin may play an important role in metabolic processes and could be linked to insulin metabolism. In conclusion, this study provides important insights into the association of asprosin with metabolic processes in Alzheimer's disease. The findings suggest that asprosin may serve as a potential biomarker for AD and offer a foundation for further research. Larger sample sizes and long-term studies are needed to better elucidate the exact role of asprosin in Alzheimer's disease.