Yerelde STK'lar arası dayanışma: 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri örneği
Local solidarity among NGOs: A case study of the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes
  1. Tez No: 913407
  2. Yazar: YASEMİN FATMA YURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş depremlerinin ardından Türkiye'deki birçok şehir derin yaralar almıştır. 7,6 ve 7,2 şiddetinde iki büyük depremin yaşanması ile afet bölgesine birçok ulusal ve uluslararası yardım kuruluşu ulaşmış ve depremin yarattığı olumsuz etkilerin azaltılması için çalışmalara başlamıştır. Bu kurumlar içerisinde yer alan sivil toplum kuruluşları bölgeye hızlı bir şekilde ulaşarak yardımlaşma ve dayanışma, arama-kurtarma gibi kritik noktalarda insan gücünün koordine edilmesinde güçlü bir şekilde ön plana çıkarak afet yönetimine katkı sunmuşlardır. Sivil toplum kuruluşları bölge hakkındaki yerel bilgilerini ve mevcut kapasitelerini kullanarak merkezi afet yönetimine katılmıştır. Sosyal bilim literatüründe afet yönetiminde kamu kurumlarının rolüne ilişkin birçok çalışma olmasına rağmen; STK etkileşimleri, yerel iş birlikleri ve bunların toplumsal dayanışmadaki rolü gibi konular nispeten daha az çalışılmış alanlardır. Kahramanmaraş depremleri yerel sivil toplum kuruluşlarının toplum temelli afet yönetimi hakkındaki rolünü tekrar gündeme getirmiştir. Bu çalışma, Kahramanmaraş depremlerinde yer alan yerelde çalışmalar yürütmüş STK'ların gerçekleştirdiği çalışmalar göz önünde bulundurularak sivil toplum kuruluşlarının afet yönetimindeki rolü tartışılacak ve yerelde faaliyet yürüten sivil toplum örgütlerinin afet yönetimine katılmasının Kahramanmaraş depremlerinde yarattığı toplumsal etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Following the Kahramanmaraş earthquakes of February 6, 2023, many cities in Turkey suffered deep wounds. With two massive earthquakes, measuring 7.6 and 7.2 on the Richter scale, several national and international aid organizations arrived in the disaster zone to mitigate the negative effects caused by the earthquake. Among these organizations, civil society organizations (CSOs) quickly reached the region, taking a prominent role in coordinating manpower in critical areas such as assistance, solidarity, and search and rescue, thus contributing significantly to disaster management. CSOs utilized their local knowledge and existing capacities to integrate into centralized disaster management. While the literature in social sciences contains numerous studies on the role of public institutions in disaster management, topics like NGO interactions, local partnerships, and their role in social solidarity remain relatively under-researched areas. The Kahramanmaraş earthquakes have brought the role of local CSOs in community-based disaster management back into focus. This study will discuss the role of CSOs in disaster management based on the activities of local CSOs involved in the Kahramanmaraş earthquakes and examine the social impact of local CSOs' participation in disaster management during this event.