Hemşirelik öğrencilerinde kaçış oyunlarıyla intravenöz uygulamalar: öğrencilerin bilgi ve beceri düzeyleri ile öğrenme deneyimleri üzerine karma yöntem araştırması
Intravenous applications with escape games in nursing students: a mixed method study on students' knowledge and skill levels and learning experiences
- Tez No: 913415
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY İPEK ÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu araştırma, kaçış oyunlarının hemşirelik öğrencilerinin intravenöz (IV) ilaç uygulama bilgi ve beceri düzeylerine etkisini değerlendirmek ve öğrencilerin öğrenme deneyimlerini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, açıklayıcı sıralı karma yöntemle Ekim 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde yürütüldü. Veriler ilgili tarihler arasında çalışmaya katılmaya onay veren 80 hemşirelik öğrencisinden toplandı. Öğrenciler girişim ve kontrol gruplarına ayrıldı. Girişim grubu IV ilaç uygulama becerilerini geliştirmek için özel olarak tasarlanmış kaçış oyunlarına katıldı, kontrol grubu geleneksel yöntemlerle eğitim aldı. Nicel veriler Objective Structured Clinical Examination (OSCE) yöntemiyle ön test, son test ve izlem testi olarak değerlendirildi. Nitel veriler, yarı yapılandırılmış görüşmelerle 20 öğrenciden toplandı, içerik analizi ile raporlandı. Bulgular: Katılımcıların %72.5'i kadın ve %90'ı 18-20 yaş aralığındadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of escape games on nursing students' intravenous (IV) drug administration knowledge and skill levels and to examine students' learning experiences. Material and Method: The study was conducted at Atatürk University Faculty of Nursing between March 2023 and December 2024 using an explanatory sequential mixed method. Data were collected from 80 nursing students who consented to participate in the study between the relevant dates. Students were divided into intervention and control groups. The intervention group participated in escape games specifically designed to improve their IV drug administration skills, while the control group received training using traditional methods. Quantitative data were evaluated as pre-test, post-test, and follow-up tests using the Objective Structured Clinical Examination (OSCE) method. Qualitative data were collected from 20 students using semi-structured interviews and reported using content analysis. Results: 72.5% of the participants were female and 90% were between the ages of 18-20.