Bitümlü sıcak karışımda sıvı kauçuk ile modifiye edilmiş bitümün kullanımının araştırılması
Investigation of the use of biomass modified with liquid rubber in bimetallic hot mix
  1. Tez No: 913470
  2. Yazar: SÜLEYMAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KORAY KIYILDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Karayolları, zemin üzerine esnek veya rijit yapılar olarak inşa edilen, araçların hızlı, güvenli ve konforlu bir şekilde seyahat etmelerine imkan tanıyan altyapılardır. Esnek üst yapıda kullanılan en önemli ham madde bitümdür. Günümüzde inşa edilen yolların talep edilen dayanıklılık, konfor ve uzun ömürlülüğü sağlayabilmesi için, karayolu yapımında bağlayıcı malzeme olarak kullanılan bitümün bu gereksinimlere uygun özelliklere sahip olması büyük önem taşımaktadır. Bu gereksinimler doğrultusunda, bitüm üzerinde çeşitli modifikasyonlar yapılmakta, böylece bitümün performansını artırmak ve daha ekonomik çözümler geliştirmek amacıyla kapsamlı araştırmalar yürütülmektedir. Yapmış olduğumuz bu çalışmada lastik fabrikası atığı sıvı kauçuk ile karıştırılan bitüm modifikasyonu değerlendirilmiştir. Aşınma tabakasının performansını güçlendirmek üzere elde edilen modifiye bitüm ile analizler yapılmıştır. Aşınma tabakasında kullanılan ve maliyeti yüksek olan çeşitli katkılara alternatif oluşturmak, geri dönüşüm sağlamak ve fiyat/performans değerini daha düşük sevilere indirgemek üzere yapmış olduğumuz bu çalışmada bulduğumuz sonuçlar Karayolları Teknik Şartnamesi (KTŞ) sınır değerleri ile karşılaştırılmış ve birçok analiz sonucunda uygunluk sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Highways are infrastructures built as flexible or rigid structures on the ground, allowing vehicles to travel quickly, safely and comfortably. The most important raw material used in flexible superstructure is bitumen. For the roads built today to provide the durability, comfort and longevity demanded, it is of great importance that the bitumen used as a binding material in highway construction has the properties suitable for these requirements. In line with these requirements, various modifications are made to bitumen, and extensive research is carried out to improve its performance and develop more economical solutions. In this study, the modification of bitumen mixed with tyre factory waste liquid rubber was evaluated. Analyses were carried out with the modified bitumen obtained to strengthen the performance of the wear layer. The results we have found in this study, which we have carried out in order to create an alternative to various additives used in the wear layer and which have high costs, to provide recycling and to reduce the price/performance value to lower levels, have been compared with the K.T.Ş. limit values and conformity has been achieved as a result of many analyses.