Hayat sigortasında prim ödeme borcu
Premium payment debt in life insurance
  1. Tez No: 913481
  2. Yazar: KERİM KEREM CANBULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL SOPACI ÖZTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Hayat sigortası sözleşmesinde sigorta ettirenin asli edimi olan prim ödeme borcu kural olarak genel hükümlere tabi olup TTK m. 1430-1434 hükümleri arasında düzenlenmiştir. Ancak hayat sigortasının kendine has özellikleri sebebiyle genel hükümlerden ayrıştığı birçok durum bulunmaktadır. Bu haller TTK m. 1489 vd. hükümlerinde ve HSGŞ düzenlemelerinde farklı başlıklar altında yer almaktadır. Hayat sigortasında özellik arz eden düzenlemelerin bir kısmı hayat sigortasının amacı ve ihtiyaçları gözetilerek genel hükümlerin kısmen değiştirilmesiyle oluşmaktayken bir kısmı da genel hükümlerde yer almayan sadece hayat sigortasına özel kurumlardan oluşmaktadır. Bu kapsamda yer alan değişikliklerin ve özellikli hallerin ayrıca tespit edilerek incelenmesi gerekmektedir. Söz konusu amaca yönelik olarak işbu çalışma kaleme alınmış olup hayat sigortasında prim ödeme borcu özel olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a rule, the premium payment obligation, which is the primary obligation of the policyholder in a life insurance contract, is subject to general provisions and it was regulated between the provisions TCC Art. of 1430-1434. However, there are many situations where life insurance differs from general provisions due to its unique characteristics. These situations are subject to TCC art. 1489 ff. It is included under different headings in the provisions and HHSS regulations. While some of the regulations that are special in life insurance are formed by partially changing the general provisions by taking into account the purpose and needs of life insurance, some of them consist of institutions specific to life insurance that are not included in the general provisions. Changes and special situations within this scope need to be identified and examined separately. This study has been written for this purpose and premium payment debt in life insurance has been specifically investigated.