Genel yapısı ile mukayeseli hukukta işsizlik sigortası ve Türkiye için bir model denemesi
In comparative law unemployment insurance and a model suggestion for Turkiye
  1. Tez No: 49237
  2. Yazar: YILMAZ TANRISEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
82 ÖZET Sosyal adalet ve sosyal bansın sağlanmasında işsizlik sigortasının önemi çok büyüktür. Çağdaş bir toplum içinde, işsizlerin kendi başlarına bırakılması kabul edilemez. Günümüzde 41 ülkede uygulanan işsizlik sigortası sisteminin, Türkiye - Avrupa Topluluğu çerçevesinde Türkiye'de işsizlik sigortasının kurulmasını kaçınılmaz kılmakta ve hazırlanan yasa taslak ve tasarılarında 3 yıl içinde 600 gün çalışmış ve prim ödemek gerek ve şartının işsizlik sigortasının Türkiye'de uygulanmasına kolay bir geçiş dönemi sağlayacağı, devlet tarafından kurulması ve zorunlu olması ile beraber suistimalleri önleyici etkin bir idarenin bulunması şarttır. Finansman kaynağı, bağımlı, çalışanın bizzat kendisinden alman primlerden ve sosyal devlet anlayışı içinde sosyal adalet ilkelerinin gerçekleştirilmesi amacıyla işveren primleri ile devlet katkılarından karşılanmaktadır. İşsizlik sigortasından her işsizin yararlanabileceği düşünülmelidir. Özellikleri dolayısıyla ancak bazı yararlanma koşullarını gerçekleştiren işsizler sigortadan faydalanır. Bu koşullar başlıca: 1 - İradesi dışmda işsiz olma, 2 - Prim ödeme, 3 - Belirli bir süre bekleme, 4 - Gösterilen işi kabul etme, şeklinde toparlanabilir.83 Sağladığı yararlar, sefaleti ve ücretlerin düşmesini önlemek, verimliliği arttırmak, işgücü piyasasını organize etmek, işsizleri işe girmeye zorlamak, zorunlu tasarrufu sağlamak ve tam rekabetin hakim olduğu ekonomilerde sosyal ve ekonomik hayat arasında yumuşatıcı ve uyumun yaratıcı bir rol oynamaktadır. SUMMARY This research secure justice and a social peace is the unemployed insurance very important. In a contemporary society isn't accept that the imployed people are be of themselfs. Today is the unemployment insurance system practice in 41 countries and it's ineritable that the unemployment insurance organization in the frame of Turkey - Europe society be in Turkey too and in the prepare la drafts and plans is the condition that in 3 years 600 days orked and payed this. The unemployed insurance ould secure Turkey in the practic a easy transition term, be organize in tavour of the goverment and be necessary- and also is a management, hose prevent a misuse is be condition. Be organize in favour of the government and be necessary and also is a management hose prevent a misuse be condition. The in come elding is med from a dependant, the primiumsare personally getting from the orker and in the social government understanding realize the social justice principles and employer premiums itli addition from the government. It mustn't think that each orker don't make use of the unemployment insurance indirectly of the characteristics can only orkers make use of the insurance ho realize the conditions. These conditions are principal: 1 - Un illingly be unemployment 2 - Pay premium 3 - Wait certain a time 4 - Accept the ork ho's sho ed, can packing up in this ay.
Özet (Çeviri)
83 Sağladığı yararlar, sefaleti ve ücretlerin düşmesini önlemek, verimliliği arttırmak, işgücü piyasasını organize etmek, işsizleri işe girmeye zorlamak, zorunlu tasarrufu sağlamak ve tam rekabetin hakim olduğu ekonomilerde sosyal ve ekonomik hayat arasında yumuşatıcı ve uyumun yaratıcı bir rol oynamaktadır. SUMMARY This research secure justice and a social peace is the unemployed insurance very important. In a contemporary society isn't accept that the imployed people are be of themselfs. Today is the unemployment insurance system practice in 41 countries and it's ineritable that the unemployment insurance organization in the frame of Turkey - Europe society be in Turkey too and in the prepare la drafts and plans is the condition that in 3 years 600 days orked and payed this. The unemployed insurance ould secure Turkey in the practic a easy transition term, be organize in tavour of the goverment and be necessary- and also is a management, hose prevent a misuse is be condition. Be organize in favour of the government and be necessary and also is a management hose prevent a misuse be condition. The in come elding is med from a dependant, the primiumsare personally getting from the orker and in the social government understanding realize the social justice principles and employer premiums itli addition from the government. It mustn't think that each orker don't make use of the unemployment insurance indirectly of the characteristics can only orkers make use of the insurance ho realize the conditions. These conditions are principal: 1 - Un illingly be unemployment 2 - Pay premium 3 - Wait certain a time 4 - Accept the ork ho's sho ed, can packing up in this ay.82 ÖZET Sosyal adalet ve sosyal bansın sağlanmasında işsizlik sigortasının önemi çok büyüktür. Çağdaş bir toplum içinde, işsizlerin kendi başlarına bırakılması kabul edilemez. Günümüzde 41 ülkede uygulanan işsizlik sigortası sisteminin, Türkiye - Avrupa Topluluğu çerçevesinde Türkiye'de işsizlik sigortasının kurulmasını kaçınılmaz kılmakta ve hazırlanan yasa taslak ve tasarılarında 3 yıl içinde 600 gün çalışmış ve prim ödemek gerek ve şartının işsizlik sigortasının Türkiye'de uygulanmasına kolay bir geçiş dönemi sağlayacağı, devlet tarafından kurulması ve zorunlu olması ile beraber suistimalleri önleyici etkin bir idarenin bulunması şarttır. Finansman kaynağı, bağımlı, çalışanın bizzat kendisinden alman primlerden ve sosyal devlet anlayışı içinde sosyal adalet ilkelerinin gerçekleştirilmesi amacıyla işveren primleri ile devlet katkılarından karşılanmaktadır. İşsizlik sigortasından her işsizin yararlanabileceği düşünülmelidir. Özellikleri dolayısıyla ancak bazı yararlanma koşullarını gerçekleştiren işsizler sigortadan faydalanır. Bu koşullar başlıca: 1 - İradesi dışmda işsiz olma, 2 - Prim ödeme, 3 - Belirli bir süre bekleme, 4 - Gösterilen işi kabul etme, şeklinde toparlanabilir.