Uluslararası hukukta hakkın kötüye kullanılması ve ABD'nin tek taraflı yaptırımları
Abuse of rights in international law
- Tez No: 913507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son yıllarda devlet uygulamalarındaki artış nedeniyle, devletler tarafından başvurulan tek taraflı ekonomik yaptırımların ve özellikle ABD'nin ülke dışı yetki kullanımının hukuka uygunluğu giderek daha tartışmalı hale gelmiştir. Bu kapsamda doktrinde, devletlerin bu tip uygulamalarının yasal dayanağı ve herhangi bir uluslararası hukuk kuralına aykırı olup olmadıkları özellikle antlaşmalar ve teamül hukuku çerçevesinde sorgulanmaktadır. Bu çalışmanın özünü ise devletlerin tek taraflı yaptırım uygulamalarının ve ülke dışı etkili düzenlemeleri aracılığıyla yargı yetkisi kullanımının hukuka aykırılığının, uluslararası hukukun genel ilkelerinden biri olan hakkın kötüye kullanılması yasağına dayanılarak tespit edilmeye çalışılması oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the increase in state practices over the recent years, the legality of unilateral economic sanctions imposed by states, and in particular the use of extraterritorial jurisdiction by the United States, has become increasingly controversial. In this context, the doctrine questions the legal basis of such practices of states and whether they violate any rule of international law, especially within the framework of treaties and customary law. The essence of this study is to try to determine the illegality of unilateral sanctions and the exercise of jurisdiction through extraterritorial effective regulations based on the prohibition of abuse of right, which is one of the general principles of international law.