Türkiye'nin siyasal ve toplumsal dönüşüm yıllarında kadınların Türk romanındaki yeri (1940-1980)
The role of women in Turkish novels during Turkey's political and social transformation years (1940-1980)
  1. Tez No: 913506
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN TOPDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Türk İnkılap Tarihi, Turkish Language and Literature, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Türkiye'de kadınlar Cumhuriyet'le birlikte modern hayata, yasalar önünde eşit haklara sahip olmuştur. Ancak geleneksel normların etkisiyle cinsiyete dayalı eşitsizliğe ve farklılıkların sık sık vurgulanmasına da maruz kalmış, ideoloji ve anlayışlara göre farklı toplumsal roller edinmişlerdir. Dönemin kadına yönelik anlayışının da önemli bir kriter olmasıyla beraber geleneksel anlayış köklü bir biçimde kadınların hayatını şekillendirmiştir. Buna göre öğretici, şefkatli, anlayışlı ve itaatkâr olan kadınları olumlu karakter olarak gören toplum, tersi yönde bağımsız ve boyun eğmez karakterde olan kadınlar içinse olumsuz gözüyle bakmış, bu durum feminizm dalgayla beraber biraz değişse de genel yargıların baskısı ve değişime direnci devam etmiştir. Bu çalışma ile 1940-1980 yılları arasında Türkiye'deki siyasi ve toplumsal gelişmelerin sürecinde kadınların toplumdaki konumları, karşılaştıkları durum ve baskıları romanlardaki yeri ve temsilleri aracılığıyla anlatmak için yapılmıştır. Bu çalışma gelişim sürecinin de en iyi izlendiği yol olan edebiyat ve kadın konusundaki ayrıntıları sergileyen romanlar ve yazarlar ile ülkenin değişim dönemleri de baz alınarak şekillenen kadın kimliğinin ideal ya da olumsuz olarak kabul edilmesini, yazarlar aracılığıyla her romandaki kadın karakterin analizi yöntemi ve metodu ile açıklamaktadır. Türkiye'de 1940-1980 yılları arasında yaklaşık her 10 senelik dönemde şekillenen farklı anlayışlara göre belirlenen toplum tarafından ideal kadın anlayışı belirlenerek yaşatılmış toplumsal baskıyı anlatmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, with the establishment of the Republic, women gained equal rights before the law and entered modern life. However, they were also subjected to genderbased inequality and the frequent emphasis on differences, influenced by traditional norms. Depending on ideologies and beliefs, women adopted different societal roles. While the understanding of women during this period played a significant role, traditional views profoundly shaped women's lives. According to this perspective, society saw women who were nurturing, compassionate, understanding, and obedient as positive characters, while independent and defiant women were viewed negatively. Although this began to change with the feminist wave, societal pressure and resistance to change persisted. This study aims to explore women's positions in society, the situations and pressures they faced, and their representations in novels between 1940 and 1980, through the lens of political and social developments in Turkey. This study explains how the female identity, shaped by the country's periods of change and reflected in literature that portrays the details of women's issues through novels and authors, has been accepted as either ideal or negative. It does so by analyzing the female characters in each novel through the authors' methods and approaches. The study aims to describe the societal pressure created by the ideal image of women, determined by society according to the different understandings formed in roughly each 10-year period between 1940 and 1980 in Turkey.