Uluslararası tahkimde hakkın kötüye kullanılması
Abuse of rights in international arbitration
- Tez No: 831117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
Bu çalışmada, uluslararası tahkim hukukunda hakkın kötüye kullanılması ilkesi üzerinde detaylı bir inceleme yapılmaktadır. Hakkın kötüye kullanılmasının teorik boyutu ele alınırken, karşılaştırmalı hukukta ortaya çıkışı araştırılmakta ve farklı hukuk sistemlerinde ve bölgesel bağlamlarda uygulanması ile ilgili konular tartışılmakta, ilkenin uluslararası tahkim alanındaki yansımaları analiz edilmektedir. Çalışma, uluslararası tahkim uygulamasında hakların kötüye kullanılması ilkesinin giderek artan tanınırlığını ve önemini vurgulamaktadır. İlkenin tahkim süreçlerinin etkili yönetimi, taraf menfaatlerinin dengelenmesi ve tahkim sürecinin meşruiyeti üzerindeki olası etkileri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The focus of this research is to analyze the concept of the misuse of rights within the field of international arbitration law. While the theoretical dimension of the abuse of rights is addressed, its emergence in comparative law is investigated, issues related to its application in different legal systems and regional contexts are discussed, and reflections of the principle in the field of international arbitration are analyzed. This research highlights the growing recognition of the significance of the abuse of rights principle in the practice of international arbitration. It evaluates the potential impacts of the principle in terms of the effective management of arbitration processes, balancing party interests, and the legitimacy of the arbitration process.