Non-spesifik boyun ağrılı kadın hastalarda üst ekstremite fonksiyonları ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi etkileniminin araştırılması
Investigation of the effects of upper extremity functions and health-related quality of life in female patients with non-specific neck pain
  1. Tez No: 913568
  2. Yazar: ABDULKADİR GÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Boyun ağrısı sıklıkla üst ekstremite fonksiyonlarını ve günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmanın amaçları Non-Spesifik Boyun Ağrılı (NSBA) kadın hastalar ile sağlıklı kadınların üst ekstremite fonksiyonları, reaksiyon zamanı, pozisyon hissi, el becerileri ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi (SİYK) düzeylerinin karşılaştırmak ve Non-Spesifik Boyun Ağrılı kadın hastalarda tüm bu faktörler arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya 40 NSBA hastası ve 40 sağlıklı kadın dahil edildi. Üst ekstremite fonksiyonları (9 Delikli Peg Test-9HPT, Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand-DASH, el kavrama ve pinç kuvveti, Nelson El Reaksiyon Hız testi, Üst ekstremite pozisyon hissi, Single Arm Military Press Test-SAMP), SİYK (Kısa Form-36), boyun ağrısı (VAS) ve boyun dizabilitesi (NDI) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Neck pain often negatively affects upper extremity function and activities of daily living. The aims of this study were to compare upper extremity function, reaction time, position sense, manual dexterity and health-related quality of life (HRQoL) levels of female patients with Non-Specific Neck Pain (NSNP) and healthy women and to examine the relationship between all these factors in female patients with Non-Specific Neck Pain. The study included 40 NSNP patients and 40 healthy women. Upper extremity functions (Nine Hole Peg Test-9HPT, Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand-DASH, hand grip and pinch strength, Ruler Drop Test-RDT, Shoulder Position Sense, Single Arm Military Press Test-SAMP), HRQoL (Short Form-36), neck pain (VAS) and neck disability (NDI) were assessed.