Kronik nonspesifik boyun ağrılı hastalarda pulse elektromanyetik alan tedavisinin ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkinliği: Randomize çift kör plasebo kontrollü çalışma
Effectiveness of pulsed electromagnetic field treatment on pain, functional status and quality of life in patients with chronic nonspecific neck pain: A randomized, double blind, placebo controlled study
  1. Tez No: 448779
  2. Yazar: MERVE KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş ve Amaç: Boyun ağrısı bel ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen ve belirgin fonksiyonel kısıtlanma ile dizabiliteye neden olan bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. Tedavisinde kullanılan farmakolojik ajanlar ve fizik tedavi sıklıkla yetersiz kalmaktadır. Pulse elektromanyetik alan (PEMA) tedavisi, son yıllarda kas iskelet sistemi sorunlarında da yaygın olarak kullanılmaya başlanan göreceli yeni bir tedavi yöntemidir. Literatürde boyun ağrılı hastalarda PEMA tedavisinin etkinliğine dair yapılan çalışmalar az sayıdadır. Bu nedenle çalışmamızda, kronik nonspesifik boyun ağrılı hastalarda konvansiyonel fizik tedaviye ek olarak uygulanan PEMA tedavisinin ağrı ve fonksiyonel kısıtlanmayı azaltmada tek başına konvansiyonel fizik tedaviye üstün olup olmadığını ortaya koymak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma ileriye dönük olarak randomize, plasebo kontrollü ve çift kör olarak tasarlandı. 4 Ocak 2016-23 Eylül 2016 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine 3 aydır devam eden mekanik boyun ağrısı ile başvuranlar arasında 74 gönüllü hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Denekler randomize olarak PEMA ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplara 3 hafta süreyle toplam 15 seans konvansiyonel fizik tedavi programı uygulandı. Ek olarak tedavi grubuna 20 dakika PEMA, kontrol grubuna 20 dakika plasebo (sham) PEMA uygulandı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrasındaki değerlendirimi Vizüel Analog Skala (VAS), Boyun Ağrı Disabilite İndeksi (NPDS), SF-36, servikal hareket açıklığı (EHA) ölçümü, paravertebral kas spazmı (PVKS) kontrolü, hekimin ve hastanın global değerlendirimi ile yapıldı. Bulgular: Toplam 63 hasta çalışmayı tamamladı (PEMA grubunda 33, kontrol grubunda 30). Yaş ortalaması PEMA grubunda 44±8, sham grubunda ise 46±8 idi. PEMA grubunda kadın/erkek oranı 25/8, sham grubunda ise 23/7 bulundu. Çalışma başlangıcında, hastaların demografik ve klinik özellikleri açısından iki grup birbirine benzerdi. Her iki grupta da PEMA tedavisi sonucunda VAS, NPDS, SF-36, boyun EHA, hekim ve hasta global değerlendiriminde anlamlı düzeyde iyileşme oldu. PVKS'nda ise sadece PEMA grubunda anlamlı azalma oldu. İki tedavi grubu, tüm değerlendirme parametrelerindeki iyileşme açısından karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. Sonuçlar: Mevcut bulgular, kronik nonspesifik boyun ağrılı hastalarda PEMA tedavisinin güvenli olduğunu ancak konvansiyonel fizik tedavi modalitelerine ek olarak uygulandığında ağrı ve fonksiyonellikte daha fazla iyileşme sağlamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Neck pain is a musculoskeletal system disorder seen second most frequently after low back pain, and causing disability and significant functional limitation. Pharmacological agents and physical therapy, which are used in treatment are often inadequate. Pulsed electromagnetic field therapy (PEMF) is a relatively new treatment method that has been widely used in musculoskeletal system problems in recent years. In the literature, studies evaluating the efficacy of PEMF treatment in patients with neck pain are quite few. Motivated by this fact, the purpose of this study was to determine whether PEMF therapy when applied in addition to the conventional physical therapy, in patients with chronic nonspecific neck pain, provides any further benefits in reducing pain and functional limitation. Material and Method: This study was designed to be prospective, randomized, placebo controlled and double blind. Among patients who applied to the Ankara University School of Medicine Outpatient Department of PMR between the dates of 04.01.2016 and 23.09.2016 with a complaint of mechanical neck pain lasting 3 months, 74 volunteers were included in the study. The subjects were randomly divided into two groups: PEMF and control. A total of 15 sessions of conventional physical therapy program were applied to both groups, for 3 weeks. In addition, the treatment group received 20 minutes of PEMF and the control group received 20 minutes of placebo (sham) PEMF. Pre and post-treatment evaluations of patients were conducted according to Visual Analogue Scale (VAS), Neck Pain Disability Index (NPDS), SF-36, cervical range of motion (ROM) measurement, paravertebral muscle spasm (PVKS) control and doctor and patient's global assessment. Results: A total of 63 patients completed the study (33 in the PEMF group and 30 in the control group). The average age was 44 ± 8 years in the PEMF group and 46 ± 8 years in the sham group. Female/male ratio was 25/8 in the PEMF group and 23/7 in the sham group. At the beginning of the study, two groups were similar in terms of the demographic and clinical characteristics of the patients. There was a significant improvement in VAS, NPDS, SF-36, neck ROM, and doctor-patient global assessment in both groups as a result of PEMF treatment. In PVKS, however, there was a significant decrease only in the PEMF group. When two treatment groups were compared according to improvement in all evaluation parameters, a statistically significant difference has not been observed. Conclusion: Current findings indicate that PEMF therapy is safe in patients with chronic nonspecific neck pain but does not provide further improvement in pain and functionality when applied in addition to conventional physical therapy modalities.