Çelik kolon-kiriş birleşimlerinin yangın performansının yangına karşı korumalı ve korumasız olarak incelenmesi
Investigation of the fire performance of steel column-beam joints with and without fire protection
- Tez No: 913584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KAAN ÇIRPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmada, çelik kolon-kiriş birleşimlerinin yangına karşı performansı korumalı ve korumasız durumlarda incelenmiştir. Pasif koruma yöntemi olarak intümesan boyaların etkinliği, sonlu eleman yöntemiyle deneysel olarak değerlendirilmiştir. Yangın sırasında çelik elemanlar, özellikle 600°C gibi sıcaklıklarda mukavemetlerini kaybederek yapıların taşıma kapasitelerini tehlikeye atmaktadır. İntümesan boyalar, yangında genleşerek çelik yüzeyde koruyucu bir tabaka oluşturur ve yüksek sıcaklıklara dayanıklılığı artırır. Deneysel testler, boya uygulanmış ve uygulanmamış çelik numuneler üzerinde gerçekleştirilmiş ve sonuçlar, intümesan boyaların yangın dayanım süresini artırmada etkili olduğunu göstermiştir. Araştırma, yapı tasarımı ve yangın güvenliği standartlarının geliştirilmesine katkı sunmayı ve tahliye süreçlerini kolaylaştırarak insan hayatını güvence altına almayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of steel column-beam joints against fire is investigated in protected and unprotected conditions. The effectiveness of intumescent paints as a passive protection method was experimentally evaluated by finite element method. During fire, steel elements lose their strength, especially at temperatures such as 600°C, jeopardizing the bearing capacity of structures. Intumescent paints form a protective layer on the steel surface by expanding in fire and increase resistance to high temperatures. Experimental tests were carried out on coated and untreated steel specimens and the results showed that intumescent coatings are effective in increasing the fire resistance time. The research aims to contribute to the development of building design and fire safety standards and to safeguard human lives by facilitating evacuation processes.