Doğuma ve ebeveynliğe hazırlık eğitiminin primigravidalarda maternal sağlık gereksinimi, gebelikle ilişkili anksiyete ve fetal sağlık kaygısına etkisi
The effect of childbirth and parenthood preparation education on maternal health needs, pregnancy-related anxiety and fetal health anxiety in primigravidas
- Tez No: 913585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE İBİCİ AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma, doğuma ve ebeveynliğe hazırlık eğitiminin primigravidalarda maternal sağlık gereksinimleri, gebelikle ilişkili anksiyete ve fetal sağlık kaygısına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü yürütülen araştırma, Eylül 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniklerine başvuran 136 primigravida (69 deney, 67 kontrol) ile yürütülmüştür. Araştırmada deney grubunda yer alan gebelere bir ay süre ile toplam dört oturum 'Doğuma ve Ebeveynliğe Hazırlık Eğitimi' uygulanmıştır. Araştırma verileri 'Gebe Tanıtım Formu', 'Maternal Sağlık Gereksinimleri Ölçeği (MSGÖ)', 'Gebelikle İlişkili Anksiyete Ölçeği-Revizyon 2 (GAÖ-R2)' ve 'Fetal Sağlık Kaygı Envanteri (FSKE)' ile toplanmıştır. Veriler bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi,“intention to treat”(ITT) analizi, Pearson ki-kare testi, Fisher's exact test ve Fisher-Freeman-Halton exact test kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of education on preparation for childbirth and parenthood given to primigravida on their maternal health needs, pregnancy-related anxiety, and fetal health anxiety. This randomized controlled study was carried out with 136 primigravida (69 experimental, 67 control) who presented to the obstetrics outpatient clinics of Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Research and Training Hospital between September 2023 and June 2024. The participants in the experimental group were given 'childbirth and parenthood preparation education' for a month in four sessions. The data were collected using a 'Participant Information Form', the 'Maternal Health Needs Scale (MHNS)', the 'Pregnancy-Related Anxiety Questionnaire – Revised-2 (PRAQ-R2)', and the 'Fetal Health Anxiety Inventory (FHAI)'. The data were analyzed using independent-samples t-tests, paired-samples t-tests, 'intention-to-treat (ITT)' analysis, Pearson's chi-squared test, Fisher's exact test, and the Fisher-Freeman-Halton exact test.