Metilamonyum tabanlı perovskit güneş hücrelerinin simülasyonu
Simulation of methylammonium-based perovskite solar cells
  1. Tez No: 913583
  2. Yazar: ALİ ÇATAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM GÖR BÖLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma ile güneş hücrelerinde son yıllarda sıklıkla isminden söz ettiren Perovskit malzeme kullanılmasıyla elde edilen beş katmanlı güneş hücre yapısı tasarlanmıştır. Perovskit malzemenin güneş hücrelerinde yaygın olarak kullanılmasının başlıca sebepleri yapısından kaynaklanan eşsiz yarı iletkenlik özelliği, uzun ömürlü olması, optik bant aralığının ayarlanabilmesi, değişen iklim şartlarındaki güç dönüşüm verimliliği, mevcut değerini koruyabilmesi, geleneksel güneş hücrelerine göre üretiminin daha hızlı olması ve daha düşük enerji gerektirmesi olarak sıralanabilir. Söz konusu avantajlar göz önüne alındığında yedi malzeme ile farklı kalınlıklar için toplam 28 farklı güneş hücre modeli SCAPS-1D yardımıyla tasarlanmıştır. Farklı kalınlık değerlerinin ve katman malzemelerinin akım yoğunluğu, açık devre voltajı, doldurma oranı ve verim üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a five-layer solar cell structure obtained by using Perovskite material, which has made a name for itself in solar cells in recent years, has been designed. The main reasons for the widespread use of Perovskite material in solar cells can be listed as its unique semiconductivity due to its structure, durability, tunability of optical bandgap, power conversion efficiency in changing climatic conditions, ability to maintain its current value, faster production, and lower energy requirement compared to conventional solar cells. Considering these advantages, a total of 28 different solar cell models for different thicknesses with seven materials were designed with the help of SCAPS-1D. The effects of different thickness values and layer materials on current density, open circuit voltage, fill rate and efficiency were analyzed.