Lise öğrencilerinin kişilik özellikleri ve zorbalıkla başa çıkma düzeylerinin incelenmesi
An investigation of high school students' personality traits and their levels of coping with bullying
  1. Tez No: 913598
  2. Yazar: OLCAY LİMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KUSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Gümüşhane ilinde öğrenim gören lise düzeyi öğrencilerin kişilik özellikleri ve zorbalıkla başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Gümüşhane üniversitesi etik kurulundan ve Gümüşhane il milli eğitim müdürlüğünden gerekli izinler alınarak, farklı liselerde öğrenim gören 222' erkek 189'u kadın 411 öğrenciye ulaşılarak veli onam formları ile demografik bilgi formu, beş faktör kişilik ölçeği ve zorbalıkla başa çıkma stratejileri ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde“SPSS 27.0”programından faydalanılmıştır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra,“güvenilirlik analizi”ve demografik verilerle anket yargı ifadelerinin ilişkilerini ölçen parametrik testler yapılmıştır. Araştırmada katılımcıların demografik bilgilerine yönelik elde edilen veriler betimsel istatistik yöntemiyle ortalama ve frekans değerleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak katılımcıların Beş Faktör Kişilik Özellikleri Ölçeği alt boyutlarında ebeveyn eğitim durumu, okul türü ve spor branşına göre anlamlı farklılıklar tespit edilirken cinsiyet, aile gelir durumu ve sınıf değişkenine göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Katılımcıların Zorbalıkla Başa Çıkama Ölçeği alt boyutlarında ise tüm değişkenlere göre anlamlı farklılık tespit edilmitir. Diğer önemli bir sonuç ise zorbalıkla başa çıkma ile kişilik özellikleri genel ve alt boyutlarında anlamlı ilişki görülmesidir.
Özet (Çeviri)
The present study set out with the objective of investigating the relationship between personality traits and bullying coping strategies of high school students in Gümüşhane province. Following the acquisition of the requisite approvals from the Gümüşhane University Ethics Committee and the Gümüşhane Provincial Directorate of National Education, a sample of 411 students (222 male and 189 female) from diverse high schools was surveyed. The study utilised instruments such as parental consent forms, demographic information forms, the five-factor personality scale, and the bullying coping strategies scale. The collected data was analysed using the SPSS 27.0 programme. In addition to descriptive statistical methods, 'reliability analysis' and parametric tests measuring the relationship between demographic data and survey judgement statements were performed. The data obtained for the demographic information of the participants in the study were calculated as mean and frequency values by descriptive statistics method. The findings revealed significant variations across the sub-dimensions of the Five Factor Personality Traits Scale, contingent on parental education level, school type, and sports branch. However, no substantial disparities were observed with regard to gender, family income status, and class variable. In the sub-dimensions of the Coping with Bullying Scale, significant variations were identified across all variables. A notable finding is the significant relationship between coping with bullying and personality traits in general and sub-dimensions.