Spina bifidası olan nörojenik mesaneli çocuk hastaların idrar kültürlerinde üreyen etkenlerin ve direnç paternlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of microorganisms and resistance patterns detected in urine cultures of children with neurogenic bladder and spina bifida
- Tez No: 913599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU KARA AKSAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Spina bifidalı hastaların neredeyse tamamına nörojen mesane eşlik eder. Nörojen mesaneli çocuklarda boşaltım disfonksiyonu ve rezidü idrar artışı ile birlikte idrar yolu enfeksiyonu görülme olasılığı artmıştır. Bu çalışmada spina bifidası olan nörojenik mesaneli çocuk hastaların altı yıllık bir dönem süresince alınan idrar kültürlerinde üreyen etkenleri ve direnç paternlerini değerlendirerek; ampirik antibiyotik seçimlerine ve elde edilen bilgilerle literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, kesitsel bir klinik araştırma olan bu tez çalışmasında, 1 Ocak 2016-1 Ocak 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları poliklinik ve servislerinde sağlık hizmeti alan 1 ay-18 yaş arasındaki spina bifida ve nörojen mesane ile takip edilen hastalardan idrar yolu enfeksiyonu tanısı alanlar çalışmaya dahil edildi. Hastaların dosyalarından retrospektif olarak; çalışma süresi içindeki demografik verileri, klinik bulguları, idrar kültürü üremeleri, üreyen mikroorganizmalar, direnç paternleri, risk faktörleri, ilaç kullanımı, cerrahi öykü, idrar yolu enfeksiyonu öyküsü, temiz aralıklı kateterizasyon sıklığı, profilaksi kullanımı, ek üriner anormallik, eş zamanlı tam idrar tetkikindeki bulgular kaydedildi. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Sciences 26.0 Statistics paket programı aracılığı ile analiz edildi. Gruplar arasındaki rakamsal verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Almost all patients with spina bifida are accompanied by neurogenic bladder. The possibility of urinary tract infection is increased in children with neurogenic bladder, along with excretory dysfunction and increased residual urine. In this study, we evaluated the microorganisms and their resistance patterns detected in the urine cultures of pediatric patients with spina bifida and neurogenic bladder over a six-year period; It is aimed to contribute to empirical antibiotic selection and the literature with the information obtained. Material and Methods: In this thesis study, which is a single-center, cross-sectional clinical study, patients between the ages of 1 month and 18 years who received healthcare services at the Child Health and Diseases polyclinics and services of the Health Sciences University Izmir Tepecik Training and Research Hospital between January 1, 2016 and January 1, 2022. Among patients followed up with spina bifida-neurogenic bladder, those diagnosed with urinary tract infection were included in the study. Retrospectively, demographic data, clinical findings, urine culture results, identified microorganisms, resistance patterns, urine analysis results, risk factors, anticholinergic drug use, surgical history, urinary tract infection history, frequency of clean intermittent catheterization, antibiotic prophylaxis use, urinary abnormalities during the study period were recorded from the patients' files. The data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences 26.0 Statistics package program. Chi-square test was used to compare numerical data between groups.