Genç yetişkin kadınlarda toplumsal cinsiyet rolü stresi ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide benlik farklılaşmasının aracı rolü
The mediating role of self differentiation in the relationship between gender role stress and psychological well-being in young adult women
- Tez No: 913617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı genç yetişkin kadınların algıladıkları toplumsal cinsiyet rolü stresi ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiyi benlik farklılaşmasının aracı rolü üzerinden incelemektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise geleneksellik düzeyine göre toplumsal cinsiyet rolü stresi ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin nasıl değişeceğini gözlemlemektir. Çalışmaya yaşları 18 ile 35 arasında (Ort. = 24.64, SS= 3.73) 430 genç yetişkin kadın katılmıştır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Kadın Toplumsal Cinsiyet Rolü Stresi Ölçeği, Benliğin Farklılaşması Envanteri – Kısa Formu (BFE-KF), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Schwartz Değerler Listesi'nde bulunan geleneksellik alt boyutu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmada aracılık etkisini ölçmek amacıyla Hayes PROCESS Makro Model 4, düzenleyici etkiyi ölçmek amacıyla da Model 1 kullanılmıştır. Bununla birlikte ilişkisel analizlerin ölçümü için Pearson Korelasyon Analizi ve çalışmanın değişkenlerinin demografik verilere göre farklılığını ölçmek amacıyla Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda benlik farklılaşmasının psikolojik iyi oluş ve kadın toplumsal cinsiyet rolü stresi arasındaki ilişkide anlamlı aracı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ancak gelenekselliğin herhangi bir düzenleyici etkisi bulunamamıştır. Elde edilen bulgular feminist bakış açısı ve Bowen'in Aile Sistemleri Kuramı (1972) ışığında ele alınmıştır. Klinik bağlamda öneriler sunulmuş, bulguların feminist terapi çerçevesine ne şekilde entegre edilebileceği ve sürecin pratikteki olası çıktıları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to measure the relationship between gender role stress and psychological well-being levels of young adult women and to observe whether self-differentiation plays a mediating role in this relationship. We also tested whether level of traditional attitudes moderated the relationship between gender role stress and psychological well-being. A total of 430 young adult women aged between 18 and 35 (M = 24.64, SD = 3.73) participated in the study. Data were collected using the Demographic Information Form, Female Gender Role Stress Scale, Differentiation of Self Inventory - Short Form, Psychological Well-Being Scale and the traditionalism subscale of the Schwartz Values List. The data obtained were analysed using SPSS 26 software. Hayes PROCESS Macro Model 4 was used to measure the mediating effect and Model 1 was used to measure the moderating effect. In addition, Pearson Correlation Analysis was preferred for the measurement of relational analyses. Analysis of Variance (ANOVA) was used to measure whether the variables of the study differed significantly according to demographic data. Findings revealed that self-differentiation had a significant mediating effect in the relationship between psychological well-being and female gender role stress. However, no moderating effect of traditionalism was found. The findings were discussed in the light of feminist perspective and Bowen's Family Systems Theory (1972). Recommendations are presented in the clinical context, how the findings can be integrated into the feminist therapy framework and the possible outcomes of the process in practice are discussed.