Yatarak tedavi gören metamfetamin kullanım bozukluğu olan bireylerde relaps riskinin afektif labilite, aleksitimi ve davranışsal inhibisyon ve aktivasyon sistemleri ile ilişkisi
The relationship of relapse risk with affective lability, alexythimia and behavioral inhibition and activation systems in individuals with methamphetamine use disorder received inpati̇ent treadment
  1. Tez No: 913616
  2. Yazar: TUĞÇE CENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ŞENORMANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Yatarak tedavi gören metamfetamin kullanım bozukluğu olan bireylerde relaps riskinin afektif labilite, aleksitimi, davranışsal inhibisyon ve aktivasyon sistemleri ile olası ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Araştırmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) servislerinde yatarak tedavi gören, DSM-5'e göre Metamfetamin Kullanım Bozukluğu (MKB) tanısı konulmuş 100 kişi dahil edilmiştir. Araştırmaya katılmaya gönüllü katılımcılara öncelikle sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. Daha sonrasında tüm katılımcılar Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ), Metamfetamin Kullanıcıları İçin Relaps Riski Değerlendirme Ölçeği (MRRDÖ), Duygulanım Değişkenlik Ölçeği (ALS-18), Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği 21 (DASS-21), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS-20) ve Davranışsal İnhibisyon Sistemi/Davranışsal Aktivasyon Sistemi Ölçeği ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aimed to investigate the possible relationship between relapse risk and affective lability, alexithymia, and the behavioral inhibition and activation systems in individuals undergoing inpatient treatment for methamphetamine use disorder. Materials and Methods: In our study, 100 individuals diagnosed with Methamphetamine Use Disorder (MUD) according to DSM-5 criteria were included, all of whom were receiving inpatient treatment at the Alcohol and Substance Abuse Treatment Center (AMATEM) of the University of Health Sciences Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. Participants who volunteered to take part in the study were first administered a sociodemographic data form. Subsequently, all participants were evaluated using the Addiction Profile Index (API), the Relapse Risk Assessment Scale for Methamphetamine Users (RRAS), The Affective Lability Scale-18 (ALS-18), the Depression-Anxiety-Stress Scale 21 (DASS-21), the Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), and the Behavioral Inhibition System/Behavioral Activation System Scale.