İntradural ekstramedüller omurilik tümörlerinde cerrahinin etkinliği ve prognoza etki eden faktörler
Efficacy of surgery in intradural extramedullary spinal cord tumors and factors affecting prognosis
  1. Tez No: 913666
  2. Yazar: ALİ HALUK DÜZKALIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAFER BERKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
S.B. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde 2004-2010 yılları arasında İDEMOT tanısıyla opere edilen ve çalışma kriterlerine uyan 51 olgu, cerrahi etkinliği ve prognoza etki eden faktörler açısından retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Olguların demografik yapıları, ilk semptomları, klinik öykülerinin süresi, tanı-yatış-operasyon tarihleri, ek hastalıkları, sigara alışkanlıkları, operasyon öncesi ve taburculukları sırasındaki nörolojik durumları, tümör seviyesi, boyutu ve radyolojik özellikleri, operasyon tipi, tümörün çıkarılma miktarı, patolojik tanı, cerrahi komplikasyonlar, hastanede yatış süresi, operasyon öncesi ve sonrası ASIA skalası, Nurick sakatlık değerlendirme skalası, Glasgow sonuç skalası, Karnofsky performans skalası ve intradural alanı kaplayan tümör yüzdesi parametreleri dökümante edilerek cerrahi etkinliği ve prognoz açısından istatistiksel olarak değerlendirildi. Olguların 31'i (%60,8) kadın, 20'si (%39,2) erkektir. Genel yaş aralığı 16-79, genel yaş ortalaması ise 48,07'dir. Patolojik tanı olguların 24'ünde (%47,1) schwannom, 19'unda (%37,2) meningiom, 7'sinde (%13,7) ependimom, 1'inde (%1,9) glioblastom metastazıdır. Olguların yatış anında 35'inin (%68,6) motor defisiti, 30'unun (%58,8) duyu defisiti, 16'sının (%31,3) uzun trakt bulguları, 2'sinin (%3,9) ise anal duyu ve tonus defisitleri mevcuttu. Altı (%11,7) olguda ise yatış anında herhangi bir nörolojik bulgu saptanmadı. İlk yakınma ile operasyon arasında geçen süre ortalama 12 ay, ilk yakınma ile tanı arasında geçen süre ortalama 11 ay, tanı ile operasyon arasında geçen süre ortalama 30,6 gün olarak saptandı. Olguların %96'sında tümör tamamen çıkarıldı. Operasyon sonrası ortalama yatış süresi 7,88 gündür. Ortalama laminektomi sayısı 2,17±1,03'tür. Çalışmamızda; yaş arttıkça olguların iyileşme oranlarının azalması ve operasyon öncesi ve sonrası Karnofsky skorlarının düşmesi, olguların operasyon öncesi ve sonrası nörolojik durumlarının kötüleştikçe hastanede yatış sürelerinin artması, erken opere edilen olguların operasyon sonrası nörolojik fonksiyonlarındaki iyileşmenin daha belirgin oluşu, ependimom olgularının operasyon öncesi ve sonrası nörolojik fonksiyonlarının daha iyi oluşu, operasyon öncesine kıyasla meningiom olgularının ve torakal seviye tümörlü olguların daha belirgin iyileşme göstermeleri, torakal seviye tümörlerde motor defisit ve diğer nörolojik bulguların daha belirgin olması, erkeklerde operasyon öncesi ve sonrası nörolojik durumun daha iyi olması, operasyon öncesi nörolojik bulguların şiddet ve süresi azaldıkça operasyon sonrası nörolojik fonksiyonlarındaki iyileşmenin daha belirgin oluşu; İDEMOT'in cerrahi sonuçlarına etki eden çeşitli demografik, tümör spesifik, anatomik ve fonksiyonel nörolojik faktörlerin olabileceğini göstermiştir. İDEMOT'nin cerrahi eksizyonu güvenilir ve etkili bir tedavi yöntemidir. Motor defisit gelişmeden ya da ilerlemeden yapılacak cerrahi müdaheleler sonucunda nörolojik fonksiyonlarda tam geri dönme sağlanabilir. Her ne kadar 51 olguluk bu çalışma ile bahsedilen ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı olsalar da, İDEMOT'nin cerrahi yönetimi ve sonuçlarını etkileyen faktörler ile ilgili daha geniş popülasyonlu ve daha çok parametrenin değerlendirildiği çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
We analyzed 51 patients with intradural extramedullary spinal cord tumor (IDEMSCT) surgically treated between 2004-2010 retrospectively; to determine the surgical efficiency and factors affecting patient's outcome and prognosis, in Haydarpaşa Numune Research and Teaching Hospital. Demographic characteristics, presenting symptoms, time passed between the dates of presenting symptoms, diagnosis and operation, other diseases, smoking habits, preoperative and early postoperative neurological examinations, location and size of tumors, type of surgery, extent of tumor resection, pathological diagnosis, surgical complications, lenght of hospital admission, preoperative and early postoperative ASIA, Nurick, GOS and Karnofsky scales and percentages of tumors occupying the intradural space of the patients are evaluated to determine the surgical efficiency and factors influencing outcome and prognosis. Thirtyone cases (60.8%) were female and 20 (39.2%) were male. General age range of patients differed between 16-79 and median age was 48.07. The pathologic diagnosis was; schwannoma in 24 patients (47.1%), meningioma in 19 patients (37.2%), ependymoma in 7 patients (13.7%) and metastasis of glioblastoma 1 patient (1.9%). During admission; 35 patients (68.6%) showed motor deficits, 30 patients (58.8%) showed sensory deficits, 16 patients (31.3%) showed long tract signs and 2 patients (3.9%) showed anal tone and sensation deficits. Six patients (11.7%) during the admission showed no neurological symptoms. The average time between first symptom and operation was 12 months, the average time between first symptom and diagnosis was 11 months and the average time between diagnosis and surgery was 30.6 days. 96% of the cases, the tumor was removed completely. After the operation, the average lenght of hospital admission was 7.88 days. The average number of laminectomy was 2.17±1.03. In our study; decreasing recovery rates and Karnofsky scores with increasing age of patients, increasing the duration of hospitalization with bad neurological status, more prominent improvement in neurological functions of the patients who underwent early surgery, better preoperative and postoperative neurological functions at patients with ependymoma, marked neurological improvement after operation of patients with meningioma and patients with thoracic tumors, marked neurological deficits at patients with thoracic tumors, better preoperative and postoperative neurological status in males, marked postoperative neurological improvement with decreasing severity and duration of symptoms before surgery; showed a variety of demographic, tumor specific, anatomical and functional neurological factors may affect surgical efficiency of IDEMSCT. Surgical excision of IDEMSCTs is a safe and effective treatment method. Full recovery of neurological functions can be achieved as a result of the surgery, before development or progression of motor deficit. Although relationships mentioned in this study with 51 patients are statistically significant, more studies with larger populations and more parameters evaluated are needed to determine the factors affecting surgical management and the results of surgery.