Hemodiyaliz uygulanan hastalarda psikolojik durumun, sosyal desteğin ve diyet tedavisine yönelik tutumun incelenmesi
Examination of psychological status, social support and attitude towards diet therapy in patients undergoing hemodialysis
  1. Tez No: 913665
  2. Yazar: HALİL DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFÜNAZ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma hemodiyaliz uygulanan hastalarda psikolojik durumun, sosyal desteğin ve diyet tedavisine yönelik tutumun incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel türdeki araştırma Nisan-Mayıs 2024 tarihleri arasında Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı kamu hastaneler ile Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde bulunan diyaliz ünitelerinde tedavi olan ve dahil edilme kriterlerine uyan 160 hasta ile yapılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, DepresyonAnksiyeteStres Ölçeği (DASS 21), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Hemodiyaliz Hastalarının Diyet Tedavisine Yönelik Tutum Ölçeği (HHDTYTÖ) ile yüz yüze görüşme sağlanarak toplanmıştır.Hastaların yaş ortalaması, 52,97±16,52 yıl olup, % 55,0'ı kadın, %80,6'sı evli, %52,5'i okuryazar değil, %75,0'ı çalışmıyor, %59,4'ü eş ve çocukları ile yaşıyor. Hastaların depresyon, anksiyete ve stres puan ortalamaları sırasıyla; 10,5±6,58, 6,19±4,87, 9,83±5,73,ÇBASDÖ toplamı, aile desteği, özel bir kişi desteği ve arkadaş desteği alt boyut puan ortalamaları sırasıyla; 53,7±17,12, 14,03±7,71, 22,67±5,45, 17±6,37,HHDTYTÖ toplamı ve bilişten etkilenen davranış, yemek kültüründen etkilen davranış, diyeti değiştiren olumsuz etki alt boyut puan ortalamaları sırasıyla; 44,95±8,85, 18,13±6,94, 20,97±3,46, 5,85±3,37 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the psychological status, social support and attitude towards diet therapy in patientsundergoinghaemodialysis. The descriptive and cross-sectional study was conducted between April and May 2024 with 160 patients who were treated in dialysis units in public hospitals affiliated to Şanlıurfa Provincial Health Directorate and Harran University Research and Application Hospital and who met the inclusion criteria. Data were collected through face to face interviews by using Personal Information Form, Depression Anxiety Stress Scale (DASS 21), Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS) and Attitude Scale for the Dietary Therapy of Haemodialysis Patients (ASDTHP). Mean age of the patients was 52.97±16.52 years, 55.0% were female, 80.6% were married, 52.5% were illiterate, 75.0% were not working, 59.4% lived with their spouses and children. Patients' mean scores of depression, anxiety and stress of the patients were 10.5±6.58, 6.19±4.87, 9.83±5.73, respectively; their mean scores of MSPSS total, support from family, support from significant other and support from friends were 53.7±17.12, 14.03±7.71, 22.67±5.45, 17±6.37, respectively and their ASDTHP total, propensity of behaviour that is affected by cognition, propensity of behaviour that is affected by diet and negative effect that modifies the diet mean scores were 44.95±8.85, 18.13±6.94, 20.97±3.46, 5.85±3.37, respectively.