Duygu ve strese bağlı yeme değerlendirme anket formunun türkçe uyarlanması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish adaptation of the eating and appraisal due to emotions and stress questionnaire: Validity and reliability study
  1. Tez No: 913667
  2. Yazar: YEŞİM SENEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEGIN ALMASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, stres ve duygularla başa çıkmak için başvurulan yeme davranışını ölçmek amacıyla hazırlanan Duygu ve Strese Bağlı Yeme Değerlendirme Anketi'nin (EADES) Türk toplumuna uyarlanması ve anketin geçerlilik ve güvenirliğinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışma, Aralık 2023 - Mart 2024 tarihleri arasında, yaşları 18 ile 60 arasında olan 518 Türk katılımcının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyal medya platformları aracılığıyla EADES anketi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, 49 maddeden oluşan anketin faktör yükleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to adapt the The Eating and Appraisal Due to Emotions and Stress (EADES) to the Turkish population and evaluate its validity and reliability in measuring eating behaviors used to cope with stress and emotions. The study was conducted between December 2023 and March 2024 with 518 Turkish participants aged 18 to 60. Participants completed the EADES questionnaire through social media platforms. As a result of the research, the factor loadings of the 49-item questionnaire were analyzed.