Atopik bronşiyal astmalı olgularda prick deri testi, serum total IgE ve spesifik IgE sonuçlarının değerlendirilmesi
Investigation of skin prick test, serum total IgE and specific IgE values in atopic bronchial asthma cases
- Tez No: 91367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Kliniğimizde yapılan bu çalışmada astmalı hastalarda cilt testi, serum total ve spesifik IgE düzeyleri karşılaştınlmıştır ve diagnostik değerleri incelenmiştir. Ayrıca farklı allerjen grupları için serum total ve spesifik IgE değerlerinin sensitivite ve spesiviteleri hesaplanmıştır. Astmalı ve astmasız (kontrol) gupta cilt prick testi yapıldı ve her iki grubun total IgE düzeyleri saptanmıştır. Prick testte pozitif gözlenen allerjenler için astmalılarda ve nonastmatik grupta serum allerjen spesifik IgE düzeyleri ölçülmüştür. Allerjik astmalılann serum total IgE düzeyleri (301.7±412.064 IU/ml) kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (77.1±55.26 IU/ml) (p0.05). Serum total IgE sensitivitesi %57 olarak hesaplanmıştır. Serum spesifik IgE düzeyinin sensitivitesi %75-100 arasında ve spesivitesi ise %100 ( ev tozu akarları hariç) olarak tespit edilmiştir. Ayrıca serum total IgE yüksekliği ile serum spesifik IgE müspetliği arasında zayıf korelasyon gösterilmiştir (r=0.25). Sonuç olarak yüksek serum total IgE seviyelerinin astma grubunda atopinin tanısında sensitif olmadığı gösterilmiştir. Cilt prick test sonuçlan ile paralellik gösteren serum spesifik IgE düzeylerinin, atopik astmalılarda rutin olarak araştırılmasına gerek olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; skin tests, serum total and specific IgE levels were compared in patients with asthma and the diagnostic values of these tests were investigated. In addition sensitivity and specifity of total and specific IgE values were calculated for different allergen groups. Skin prick tests were applied to asthmatic and nonasthmatic (control) cases and serum total IgE levels were determined in both groups. In asthmatic and control patients, serum specific IgE levels were determined for allergens which were observed positive in prick test. The serum total IgE levels of asthma group (301.7±412.064) were significantly higher when compared to the control group (77.1±55.26) (p0.05). The sensitivity of serum total IgE was %57. The sensitivity and specifity of serum specific IgE was %75-100 and %100 (except for mites), respectively. The correlation between high serum total IgE and serum specific IgE positivity was weak (r=0.25). We concluded that, high serum total IgE levels are not sensitive in diagnosing atopy in asthmatic patients. Serum specific IgE levels shouldnot be investigated in atopic patients as routine, because of it has been the same results with skin prick tests. n