İnfertil kadınlarda uterin ve ovarian kan akımının renkli doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Color flow doppler assessment of uterine and overian blood flow in infertile women
  1. Tez No: 91366
  2. Yazar: TANJU MANDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHA ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
37 ÖZET İnfertil Kadınlarda Uterin ve Ovarian Kan Akımının Renkli Doppler USG İle Değerlendirilmesi Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalma Eylül 1997 ile Mart 1999 tarihleri arasında çocuk isteği ile başvuran 63 infertil kadın çalışmaya alındı. İnfertilite ve jinekolojik hastalık öyküsü olmayan 15 sağlıklı kadın kontrol grubu olarak seçildi. Çalışma ve kontrol grubunu oluşturan her olgu, menstrüel siklus süresince erken proliferatif faz ve midluteal fazda olmak üzere iki kez renkli Doppler USG ile değerlendirildi. Olgularda bilateral uterin ve ovarian arter PI ile RI değerleri ölçüldü. Çalışma sonuçlarımıza göre postovulatuar uterin arter PI değeri, infertil grupta kontrol grubundan daha yüksek olarak bulundu. Yine postovulatuar dönemde ovarian arter PI değeri, infertilite grubunda kontrol grubundan yüksek olarak saptandı. Özellikle anovulatuar grupta bu değerler anlamlı olarak yüksek bulundu. RI değerleri yönünden postovulatuar dönemde uterin arterde infertilite ve kontrol grubunda fark gözlenmedi. Ovarian arterdeki postovulatuar RI değerleri infertilite grubunda daha yüksek idi. Yine anovulatuar grupta diğer gruplara göre anlamlı yükseklik saptandı. Çalışma sırasında gebe kalamayan olgularda, uterin ve ovarian arterlerin PI değerlerinin belirgin olarak yüksek olduğu görüldü. Mid luteal fazda uterin ve ovarian arterlerde saptanan yüksek vasküler rezistans infertilitenin bir sebebi olarak değerlendirilebilir. Tedavi sonucunda düşük vasküler rezistanslı olguların daha iyi gebelik oranlarına sahip olduklarını saptadık. İnfertil hastalarda uterin ve ovarian renkli Doppler USG incelemesi olguların durumunu ve özellikle tedaviyle gebelik başarısını önceden değerlendirmeyi sağlayabilecek bir yöntem olarak kullanılabilir. Çalışmada bulduğumuz sonuçlar, infertil hastaların değerlendirilmesinde uterin ve ovarian renkli Doppler USG'nin, non-invaziv bir teknik olarak yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak yeni yöntemlerin önemini belirlemede prospektif kontrollü klinik çalışmalar gerekmektedir. Anahtar sözcükler; İnfertilite, renkli Doppler USG,uterin arter, ovarian arter.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY Color Flow Doppler Assessment of Uterine and Ovarian Blood Flow in Infertile Women Sixty three women attending Gynecology and Obstetrics Department at Süleyman Demirel University Hospital for infertility treatment between September 1997 and March 1999 were recruited for the study. 15 healthy women with no history of infertility or gynecological diseases comprised the control group. Every woman in both the study and control groups was examined in the early proliferative phase and in the midluteal phase during the menstrual cycle by Doppler ultrasound. PI and RI values for uterine artery and ovarian artery were determined bilaterally. PI values in uterine arteries İn postovulatory period were higher in infertility groups than in controls. PI values in ovarian arteries in postovulatory period were also higher in infertility groups than in controls. These values were significantly higher in anovulatory patients. In the postovulatory period there was no significant difference in the RI values of uterine artery between infertility patients and controls. RI values of ovarian artery in the postovulatory period were higher in infertility groups. The values were significantly higher in anovulatory groups. PI values of uterine and ovarian arteries were found to be significantly higher in patients not achieving a pregnancy. High vascular resistance detected in uterine and ovarian arteries in the midluteal phase may play a role in the cause of infertility. We observed that the patients with low vascular resistance had higher pregnancy rates. Color flow Doppler assessment of uterine and ovarian arteries in infertile patients may be used as a diagnostic tool in evaluating patients and predicting the outcome of the treatment. Our results suggest that as a noninvasive technique color Doppler ultrasonography of uterine and ovarian arteries may be a useful tool in the assessment of infertile patients. But prospective controlled clinical trials are required to assess the value of the new procedures. Key words : Infertility, color Doppler ultrasonography, uterine artery, ovarian artery.