5. metakarp bazis eklem içi kırıklarında konservatif tedavi yeterli midir?
Is conservative treatment sufficient for fifth metacarpal base intra-articular fractures?
- Tez No: 913674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENEL GÜRKAN BİLGETEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, beşinci metakarp bazisinin intraartiküler kırıklarının konservatif ve cerrahi tedavi yöntemlerinin sonuçlarını karşılaştırarak ortopedik cerrahlara en uygun tedavi yaklaşımını belirlemede rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Tüm kırıkların yaklaşık %10'unu oluşturmasına rağmen, beşinci metakarp bazisinin intraartiküler kırıkları nadir görülmekte olup, %1'den daha az bir oranda meydana gelmektedir. Beşinci metakarp bazisinin ligamentöz desteği diğer metakarplara göre daha zayıf olduğu için kırık ve çıkık insidansı artmakta, bu durum sıklıkla klinisyenler tarafından göz ardı edilmektedir. Zamanında tanı ve tedavi, kısalık, ekstansör lag, kavrama gücü kaybı ve kronik ağrı gibi komplikasyonların önlenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu retrospektif analiz, konservatif (n=51) veya cerrahi (n=52) tedavi uygulanan 103 hastayı içermektedir. Cerrahi grup, kapalı redüksiyon perkütan pinleme (KRPP) ve açık redüksiyon ve internal fiksasyon (ARİF) uygulanan hastalardan oluşmaktadır. Her iki tedavi yönteminin etkinliğini değerlendirmek için QuickDash skorları, Visual Analog Skala (VAS) ağrı skorları, radyografik sonuçları ve fonksiyonel sonuçlar gibi çeşitli parametreler analiz edilmiştir. Sonuçlar, konservatif tedavinin Jamar dinamometresi ile ölçülen kavrama gücü açısından daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir; ortalama puan 99,0 iken cerrahi grupta 92,7 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the outcomes of conservative and surgical treatment methods for intra-articular fractures of the fifth metacarpal base in order to guide orthopedic surgeons in determining the most appropriate treatment approach. Despite comprising nearly 10% of all fractures, intra-articular fractures of the fifth metacarpal base are rare, occurring in less than 1% of cases. The ligamentous support of the fifth metacarpal base is weaker compared to other metacarpals, resulting in increased incidence of fractures and dislocations, which are often overlooked by clinicians. Prompt diagnosis and treatment are critical to prevent complications such as shortening, extensor lag, grip strength loss, and chronic pain. The retrospective analysis included 103 patients who underwent either conservative treatment (n=51) or surgical intervention (n=52). The surgical group consisted of patients treated with closed reduction percutaneous pinning (KRPP) and open reduction internal fixation (ARIF). Various parameters, including QuickDash scores, Visual Analog Scale (VAS) pain scores, radiographic outcomes and functional outcomes, were evaluated to assess the efficacy of each treatment method.