Aile Hekimliği Tıpta uzmanlık öğrencilerinin deri ve zührevi hastalıklar rotasyonu yapan ve yapmayanlar arasında deri lezyonlarını tanıma becerileri
Recognition skills of family medicine residents for skin lesions: A comparaison between those who have undergone a dermatology rotation and those who have not
  1. Tez No: 913681
  2. Yazar: SERAP DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK, PROF. DR. ÜLKER GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Dermatoloji rotasyonun aile hekimliği tıpta uzmanlık öğrencilerinin deri lezyonlarını tanıma becerileri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma, aile hekimliği tıpta uzmanlık eğitimi almakta olan aile hekimliği asistanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyo-demografik özellikleri, dermatoloji rotasyonu eğitimi hakkında düşüncelerini ve kapalı uçlu soru formatında deri lezyonları tanıma oranlarını belirlemeye yönelik 54 lezyon sorusu içeren yüz yüze anket uygulandı. Bulgular: Çalışmaya 260 aile hekimliği asistanı katılmıştır. Katılımcıların 121'i (%46,5), dermatoloji rotasyon eğitimi almışken, 130'u (%53,5) bu eğitimi almamıştır. Dermatoloji rotasyonu yapan ve yapmayan hekimler arasında, deri lezyonlarını tanıma becerileri ilişkin genel bilgi düzeyi ortalamalarında anlamlı bir fark bulunmuştur (p < 0,001; 79,17 ± 8,69; 73,06 ± 8,94). Dermatoloji rotasyonu yapan hekimlerin, derinin benign spesifik hastalıkları, bakteriyel enfeksiyonları, mantar, viral, ektoparaziter hastalıkları, böcek ısırmaları ve tanı amaçlı testler konusunda bilgi düzeylerinin, rotasyon yapmayan hekimlere kıyasla daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: To evaluate the impact of dermatology rotation on the diagnostic competencies of family medicine residents in identifying skin lesions. Materials and Methods: This descriptive cross-sectional study was conducted among family medicine residents undergoing specialty training. Participants completed a face-to-face questionnaire divided into three sections, consisting of a total of 63 questions. The first and second sections of the questionnaire assessed sociodemographic characteristics and opinions of dermatology rotation training. The third section comprised 54 questions aimed at evaluating the ability of family physicians to identify various skin lesions. Results: A total of 260 family medicine residents participated in the survey, of whom 121 (46.5%) had undergone a dermatology rotation.