Metafor ve sanat ilişkisi bağlamında dönüşüm kavramı
The concept of transformation in the context of relationship between metaphor and art
  1. Tez No: 913735
  2. Yazar: SEVİL SEDA ARAPKİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. ADİLE FEYZA ÖZGÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Metafor, bir şeyi başka bir şey üzerinden düşünmek ve kavramak olarak ele alındığında insanın dünyasını kurarken ve ifade ederken metaforlara başvurdukları anlaşılır. Bu yaratıcı bir etkinliktir. İki farklı şey kendi özellikleri üzerinden bir benzerlik ilişkisi yakalanarak birleştirilir ve yeni bir ifade oluşmuş olur. Sanat, metaforik bir düşünme ve üretme biçimi olarak yeninin oluştuğu bu alana, yapıtı ekler. Metafor kavramsal alanda, sanat ise nesnel alanda yeni olanın olasılığını sunar. Söz konusu alanlar, dönüşüme imkân sağlayan potansiyellerdir. Bu potansiyeller ütopyaya dair umudu ayakta tutan tohumlardır. Bulundukları çevrenin koşullarına bağlı olarak ya organik biçimde gelişip çoğalabilirler ya da unutulup yok olabilirler. Bu kapsamda çalışma, metafor ve sanatın dönüşüme etkilerine ve dönüşümün biçimlerine odaklanır. Birinci bölümde metafor kavramı, dil, felsefe ve bilişsel alanlar açısından incelenmiştir. İkinci bölümde sanat, metafor açısından ele alınmış, kavram, nesne ve imge başlıkları altında örneklendirilmiştir. Üçüncü bölümde dönüşümün niteliği değerlendirilmiş, düşüncenin ve nesnenin dönüşme imkânı incelenmiştir. Son bölümde kavramsal çalışma bağlamında üretilen kişisel seramik çalışmaların değerlendirilmesine yer verilmiştir. Sonuç olarak çalışma sürecinde dönüşüme potansiyel olan birçok etkenin olduğu anlaşılmıştır. Doğada olduğu gibi dengeli ve düzenli bir gelişmenin olabilmesi için, dönüşüm biçiminin organik ve bağlantılı olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
When metaphor is considered as thinking and comprehending something in terms of something else, it is understood that people use metaphors while establishing and expressing their world. This is a creative activity. Two different things are combined by capturing a similarity relationship through their own characteristics and a new expression is formed. As a metaphorical way of thinking and producing, art adds its work to this area where the new is formed. Metaphor offers the possibility of the new in the conceptual field, while art offers the possibility of the new in the objective field. These areas are potentials that enable transformation. These potentials are the seeds that maintain hope for utopia. Depending on the conditions of the environment they are in, they may develop organically and flourish, or they may be forgotten and wither away. In this context, the study focuses on the effects of metaphor and art on transformation and the forms of transformation. In the first part the concept of metaphor was examined in terms of language, philosophy and cognitive fields. In the second part, art is discussed in terms of metaphor and exemplified under the titles of concept object and image. In the third part the nature of transformation is evaluated. The possibility of transformation of thought and object has been examined. The last part includes the evaluation of personal ceramic works produced in the context of conceptual work. As a result, during the study process, it was understood that there are many factors that have potential for transformation. As in nature, in order for a balanced and orderly development to occur, the form of transformation must be organic and connected.