İbn Nâsiruddîn ed-Dımaşkî'nin (ö. 842/1438) tek hadis çalışmaları
Single hadith studies of Ibn Nâsiruddîn ed-Dımaskî (d. 842/1438)
- Tez No: 913736
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZAFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tek hadis şerhleri,“yalnızca bir hadis üzerine yazılan şerhler”olarak tanımlanır ve belirli sayıda hadisler üzerine yapılan şerhlerin en önemli türlerinden biridir. Bu tarz eserlerde müellif, şerh etmeye muhtaç olarak düşündüğü bir hadisi seçip bunu farklı açılardan ele alır. İlk örneğine III/IX. yüzyılda rastlanan tek hadis şerhleri, VIII/XIV. yüzyılda çok yaygınlaşmış, XV/XXI. yüzyılda ise nicelik açısından zirveye ulaşmıştır. Tek hadis şerhlerinin telif sebepleri ise şahsî sebeplerden toplumsal tartışmalara kadar uzanan bir düzlemde büyük bir çeşitlilik arz etmektedir. Bu çeşitlilik aynı zamanda İslâmî ilimler tarihi boyunca âlimlerin eserlerini telif ederlerken hangi süreçlerden geçtiği hakkında da bir fikir vermektedir. İşte bu çalışmada velûd bir şahsiyet olan İbn Nâsiruddîn'in ilmî hayatı, faaliyetleri ve çalışmaları incelenecek ve şerh faaliyetleri esnasında gösterdiği şekliyle hadisçiliği ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Single-hadith commentaries are defined as“commentaries written on a single hadith”and are one of the most significant types of commentaries written on a specific number of hadiths. In these kinds of works, the author selects a hadith that he deems in need of commentary and examines it from various perspectives. The earliest example of single-hadith commentaries dates back to the 3rd/9th century, and they became widely common in the 8th/14th century, reaching their peak in terms of quantity in the 15th/21st century. The reasons for composing single-hadith commentaries vary greatly, ranging from personal motivations to societal debates. This diversity also provides insight into the processes scholars went through while composing their works throughout the history of Islamic sciences. In this study, the scholarly life, activities, and works of Ibn Nasiruddin, a prolific figure, will be examined, and his approach to hadith studies, as demonstrated through his commentary activities, will be explored.