Toplumsal cinsiyet bağlamında oluşturulan kültürel kodların pandemi döneminde yayınlanan gündüz kuşağı programlarında meşrulaştırılması
Legitimization of cultural codes constructed in the context of gender in daytime TV shows during the pandemic period
  1. Tez No: 913764
  2. Yazar: GAMZE NUR GÜNBEYİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NARGİS ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kitle iletişim araçları günümüzde giderek artan güçle hayatımızın bir parçası olarak yerini korumaya devam etmektedir. Yeni medyayla birlikte değişen medya kullanımı pratiklerine rağmen geleneksel medyanın ve geleneksel medya içerisinde yer alan televizyonun etkinliği devam etmektedir. Resmî verilere göre, televizyonun en yoğun tüketicisinin kadınlar olduğu ispatlanmıştır ve bu veriler televizyon programı üreticileri tarafından göz ardı edilmemiştir. Oluşturulan televizyon programlarının içerikleri, günün büyük bir çoğunluğunu ev içi rolleri yerine getirerek geçirmesi cinsiyetçi kültürel kodlar tarafından uygun görülen kadınların ilgisini çekmesi amacıyla oluşturulmuştur. Günün büyük bir kısmına işaret eden“gündüz kuşağı”programları yemek, temizlik, ev içi roller, kadının mağduriyetleri, gelin-kayınvalide ilişkileri vb. konular etrafında şekillenmektedir. Söz konusu programlar çoğunlukla, kadınların ev içi ve ev dışı rollerini meşrulaştırıcı biçimde söylemlerden oluşmaktadır. Bu çalışmada, geleneksel medya içerisinde yer alan televizyon programlarının gündüz kuşaklarına ait programlar Sosyal Rol Teorisi bağlamında incelenmiştir ve cinsiyetçi kültürel ifadelerin program içerisinde yer alma biçimleri söylem analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. İnceleme sonucunda, gündüz kuşağı programlarının toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını içeren ifadeleri meşrulaştırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mass media have increasingly become an integral part of our lives. Despite the growing spread of the internet and new media, the influence of traditional media, including television, continues. The belief that women are the most intensive consumers of television has not been overlooked by television program producers. Program content has been created to attract the attention of women, who are deemed by gendered cultural codes to spend most of their day fulfilling domestic roles. Daytime programs, which cover a significant portion of the day, revolve around topics such as cooking, cleaning, domestic roles, women's victimization, bride-mother-in-law relationships, and similar themes. These programs play a role in legitimizing women's roles in both domestic and social life. This thesis examines daytime television programs within traditional media through the lens of Social Role Theory and analyzes the legitimization of gendered cultural norms using discourse analysis. The study concludes that daytime programs legitimize expressions containing gender stereotypes.