Ḳıṣṣa-yi Ṣayḳalî (Metin ve inceleme)
Qissa-yi Sayqali (Text and review)
- Tez No: 913765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN BÖLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 533
Özet
18. yüzyılda yaşayan Ṣabir Ṣayḳalî, Klasik Özbek edebiyatı veya Klasik Sonrası Çağatay edebiyatının en önemli temsilcilerinden biridir. Özellikle dinî – tasavvufî konularda vermiş olduğu didaktik eserleri ile Orta Asya ülkelerindeki halk arasında ciddi bir yer edinmiştir. Eserlerinde halkın anlayabileceği basit bir dil kullanan Ṣayḳalî'nin özellikle halk arasında“Úıããa-yi äayúalì”adı ile bilinen“Ravzatü'ş-ŞühedÀ”isimli eseri halkın dini meclislerinde okunmaktadır. Bu çalışmada ciddi zorluklar ile Afganistan'ın kuzeyindeki Takhar'ın Daşti-kala ilçesinde yaşlı bir adamın elinde bulduğumuz el yazma eseri olan“Úıããa-yi äayúalì”kitabının metin transkripsiyonu ve dil incelemesi yapılmıştır. Bu çalışmada metin transkrip-siyonuna geçmeden önce, Çağatay Edebiyatı, Klasik Sonrası Çağatay Edebiyatında Ṣayúalì'nin yeri, hayatı, eserleri, eserlerinin muhtevası,“Úıããa-yi äayúalì'nin konusu ve dil özellikleri hakkında da kısaca bilgi verilmiştir. Ayrıca edebiyat çevresinde ”Ravzatü'ş-Şüheda“ ismi ile tanınan bu eserin, Türkiye'de Talip Yıldırım tarafından çalışılan ”Ravza-tü'ş-Şüheda" eseri ile karşılaştırması da yapılmış ve aynı eser olduğu halde bazı beyitlerin-deki farklılıklar, transkripsiyonda yapılan bir takım okunuş hataları ve eksik olan kısımlar da ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sabir Sayqali, wholived in the 18th century, is one of the most important representatives of Classical Uzbek literatureor Post-Classical Chagatai literature. He has gained a serious place among the people in Central Asian countries, especially with his didactic works on religio-usand my stical subjects. Sayqali, whouses a simple language that the public can understand in his works, especially his worknamed“Ravzatu'sh Shuhada”, is known among the public as“Qıssa-yi Sayqali”and is read in there ligious assemblies of the people. In this study, the text transcription and language analysis of the book“Qıssa-yi Sayqali”, which is a manuscript we found in the hand of an oldman in the Dashtiqala district of Takhar in the north of Afghanis-tan, was carried out with serious difficulties. Inthisstudy, before moving on to text transcrip-tion, briefin formation is given about Sayqali's place in Post-Classical Chagatai Literature, his life, his works, the content of his works, thesubjectandlinguisticfeatures of“Qıssa-yi Sayqali”. Inaddition, thiswork, known as“Ravzatu'sh Shuhada”in the literary circle, was compared with the work“Ravzatu'sh Shuhada”studied by Talip Yıldırım in Turkey, and although it was the same work, the differences in some of its couplets, minor reading errors in transcription and missing parts were made. Some parts have also been tried to be revealed.