İsrail'deki Kürt Yahudilerin uyum süreçleri: Kültürel, siyasi ve dini açıdan bir inceleme
The adaptation processes of Kurdish Jews in Israel: A cultural, political, and religious examination
  1. Tez No: 913785
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Religion, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, İsrail'deki Kürt Yahudilerin uyum süreçlerini kültürel, siyasi ve dini açılardan incelemektedir. Çalışmanın amacı, Kürt Yahudilerin İsrail toplumuna entegrasyonlarını çeşitli boyutlarda ele almak ve bu entegrasyonun toplumsal etkilerini analiz etmektir. Tezin temel iddiası, Kürt Yahudilerin İsrail toplumunda kendilerine has kültürel, siyasi ve dini kimliklerini koruyarak, büyük zorluklar ve fırsatlarla karşılaştıklarıdır. Entegrasyon süreçlerinin bu topluluğun İsrail'deki çok kültürlü yapıyı nasıl etkilediği ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği irdelenmiştir. Çalışma, Kürt Yahudilerin İsrail'deki uyum süreçlerini, tarihsel arka planları, kültürel aidiyetleri ve siyasi katılımlarıyla sınırlı olarak ele almaktadır. Araştırma, dokümantasyon analizi yöntemi kullanılarak, belgeler ve yazılı kaynaklar üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ancak fiziksel gözlem ve birebir mülakatlar yapılmadığı için, bireylerin kişisel deneyimlerine daha derinlemesine inme imkânı bulunmamaktadır. Tezde, kültür, kültürleşme ve uyum teorilerine dair geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Özellikle Berry'nin kültürleşme modeli temel alınarak entegrasyon, asimilasyon, ayrışma ve marjinalleşme kavramları incelenmiştir. Ayrıca, İsrail'deki çok kültürlülük ve Mizrahi Yahudileri gibi sosyolojik konular da teorik çerçevede ele alınmıştır. Kürt Yahudilerin İsrail toplumuna entegrasyon süreçlerinde bazı başarılar elde ettikleri, ancak bu süreçte birçok zorlukla karşılaştıkları belirlenmiştir. Özellikle dil, kültürel miras, siyasi temsiliyet ve dini pratikler gibi alanlarda uyum sürecinin farklı sonuçlar doğurduğu görülmektedir. Kürt Yahudiler, bir yandan kendi kimliklerini korumaya çalışırken, diğer yandan İsrail'in baskın kültürüne uyum sağlama sürecinde denge kurma çabası göstermişlerdir. Bu durum, İsrail'deki çok kültürlü yapının zenginleşmesine katkı sağlarken, zaman zaman sosyolojik gerilimlere de neden olmuştur. Tez, gelecekte Kürt Yahudilerin uyum süreçlerini iyileştirmek için çok kültürlülük politikalarının daha kapsayıcı hale getirilmesi gerektiğini önermektedir. Özellikle dil ve kültürel mirasın korunması, siyasi temsiliyetin artırılması ve dini farklılıkların daha fazla kabul görmesi gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca, benzer entegrasyon süreçlerini yaşayan diğer etnik gruplarla karşılaştırmalı çalışmaların yapılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the adaptation processes of Kurdish Jews in Israel from cultural, political, and religious perspectives. The aim of the study is to analyze the integration of Kurdish Jews into Israeli society across various dimensions and assess the societal impact of this integration. The central claim of the thesis is that Kurdish Jews, while maintaining their unique cultural, political, and religious identities, face significant challenges and opportunities in Israeli society. The integration processes of this group are explored to determine how they have influenced Israel's multicultural structure and whether these processes have been successfully implemented. The study focuses on the adaptation processes of Kurdish Jews in Israel, limited to their historical backgrounds, cultural affiliations, and political participation. The research is conducted using the document analysis method, utilizing documents and written sources. However, the lack of physical observation and face-to-face interviews restricts the ability to delve deeper into individuals' personal experiences. The thesis includes an extensive literature review on theories of culture, acculturation, and adaptation. Specifically, Berry's acculturation model, which highlights the concepts of integration, assimilation, separation, and marginalization, is used as the theoretical framework. Additionally, sociological issues such as multiculturalism in Israel and the Mizrahi Jews are examined. The results indicate that Kurdish Jews have achieved some success in integrating into Israeli society, but they have also encountered numerous challenges. Areas such as language, cultural heritage, political representation, and religious practices have led to varying outcomes in the adaptation process. Kurdish Jews have strived to balance the preservation of their identity with the need to adapt to Israel's dominant culture. This dynamic has contributed to the enrichment of Israel's multicultural fabric, though it has also occasionally resulted in social tensions. The thesis suggests that future efforts to improve the adaptation processes of Kurdish Jews should include more inclusive multicultural policies. Emphasizing the preservation of language and cultural heritage, enhancing political representation, and fostering greater acceptance of religious differences are recommended. Furthermore, comparative studies with other ethnic groups experiencing similar integration processes are encouraged.