Ulusal ve uluslararası hukuk boyutuyla belediyelerin insan hakları yükümlülükleri
Human rights obligations of municipalities in the context of national and international law
  1. Tez No: 913786
  2. Yazar: BATUHAN BÖYÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA EBRU GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bireylere en yakın idari birimler olan belediyeler, insan haklarına etki eden kararlar almakta ve çeşitli hizmetler sunmaktadır. İnsan haklarının korunmasında birincil sorumluluk merkezi idarede olsa da belediyelerin ulusal ve uluslararası hukuktan kaynaklanan insan hakları yükümlülükleri gözden kaçırılmamalıdır. Belediye hizmetlerinin sunumunda bir hak ihlali ortaya çıktığında insan hakları temelli hukuki sorumluluk harekete geçmektedir. Bu çalışmada, insan hakları hukukunun yerele yansıması, yerelin ise insan hakları hukukuna taşınması bağlamında hukuk alanında aralanan pencereden bir bakış sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
As the administrative units closest to individuals, municipalities make decisions that impact human rights and provide various services. While the primary responsibility for the protection of human rights lies with the central administration, the human rights obligations of municipalities arising from national and international law should not be overlooked. When a violation of rights occurs in the provision of municipal services, a human rights-based legal responsibility comes into play. This study will offer a perspective from the legal field on the reflection of human rights law at the local level and the incorporation of local issues into human rights law.