Şarta bağlı sermaye artırımında katılımcıların menfaat dengesinin sağlanması
Ensuring the balance of benefit of the participants in conditional capital increase
  1. Tez No: 913784
  2. Yazar: HANDE KOCADURMUŞOĞLU YÜKSEKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Şarta bağlı sermaye artırımı 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile hukukumuza giren bir yeniliktir. Sermaye artırım yöntemlerinden biri olan şarta bağlı sermaye artırımında sermaye artışı üçüncü kişilerin davranışlarına bağlıdır. Belirli sınırlamalara tabi olan şarta bağlı sermaye artırımı kendine has özellikleri barındırmaktadır. Değiştirme ve alım hakkı sahiplerinin haklarını kullanmaları ile sermaye zaman içerisinde yavaş yavaş artmaktadır. Şarta bağlı sermaye artırımı sermaye ihtiyacının karşılanmasında esneklik ve hız kazandıran bir yöntemdir. Değiştirme ve alım hakkı sahipleri haklarını istedikleri zaman kullanma imkanına sahiptir. Şarta bağlı sermaye artırımında pay sahiplerinin rüçhan hakkının kaldırılması gerekmektedir. Sermaye artışı ile rüçhan hakkı bulunmayan pay sahiplerinin paya bağlı haklarının zarar görmesi tehlikesini ortadan kaldırmak için önerilmeye muhatap olma hakkı tanınmıştır. Değiştirme ve alım hakkı sahiplerinin haklarının teminat altına alınması için de kanunumuzda düzenlemeler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Conditional capital increase is an innovation that entered our law with the Turkish Commercial Code No. 6102. In conditional capital increase, which is one of the capital increase methods, the capital increase depends on the behavior of third parties. Conditional capital increase, which is subject to certain limitations, has its own characteristics. Capital increases gradually over time with the use of the rights of the holders of the conversion and option rights. Conditional capital increase is a method that provides flexibility and speed in meeting the capital need. The holders of the conversion and option rights have the opportunity to use their rights whenever they want. In conditional capital increase, the pre-emptive right of the shareholders must be removed. In order to eliminate the risk of damage to the rights of the shareholders who do not have the pre-emptive right with the capital increase, the right to be the object of recommendation has been granted. There are also regulations in our law to secure the rights of the holders of the conversion and option rights.