Terörizmin dijital dönüşümü: IŞİD örneği üzerinden sosyal medya- terörizm ilişkisinin analizi
The digital transformation of terrorism: An analysis of the relationship between social media and terrorism through the case of ISIS
- Tez No: 913841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışma, sosyal medya platformlarının terörizm üzerindeki etkilerini ve bu platformların terör örgütleri için nasıl bir stratejik araç haline geldiğini incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, IŞİD gibi terör örgütlerinin sosyal medyayı propaganda, iletişim ve örgütlenme aracı olarak kullanma biçimlerini ve bunun terörizmle mücadele stratejilerine etkilerini derinlemesine analiz etmektir. Sosyal medyanın dijital çağda terörizm için önemli bir kırılma noktası oluşturduğu iddiası, bu çalışmanın merkezinde yer almaktadır. Araştırma, sosyal medya platformlarının, terör örgütleri tarafından sempatizan kazanma, ideolojik yayılım ve psikolojik savaş aracı olarak nasıl kullanıldığını ortaya koymaktadır. Twitter (X), Facebook, YouTube ve Telegram gibi popüler platformlar üzerinden yürütülen propaganda faaliyetleri, içerik analizi ve literatür taraması yoluyla değerlendirilmiştir. Nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı bu çalışmada, terör örgütlerinin sosyal medya paylaşımlarının içeriği detaylı bir şekilde analiz edilmiş ve bu içeriklerin hedef kitle üzerindeki etkileri istatistiksel verilerle desteklenmiştir. Bu çerçevede, sosyal medya kullanımının terör örgütleri tarafından nasıl optimize edildiği ve bu durumun ulusal ve uluslararası güvenlik politikalarına yansımaları tartışılmıştır. Özetle, çalışma, sosyal medya ve terörizm ilişkisini kapsamlı bir şekilde ele alarak, bu tehdide karşı geliştirilebilecek önleyici ve etkili stratejilere dair öneriler sunmaktadır. Elde edilen bulgular, terör örgütlerinin dijital stratejilerinin anlaşılması ve bu stratejilere karşı uygun politikaların geliştirilmesi açısından önemli katkılar sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of social media platforms on terrorism and how these platforms have become strategic tools for terrorist organizations. The primary objective is to analyze how groups like ISIS utilize social media for propaganda, communication, and organization, as well as the implications of these practices for counterterrorism strategies. The study posits that social media marks a critical turning point for terrorism in the digital age. It evaluates how platforms like Twitter, Facebook, YouTube, and Telegram are leveraged for recruiting sympathizers, spreading ideology, and waging psychological warfare. Through content analysis and literature review, the study investigates the content of social media posts by terrorist groups and measures their impact on target audiences using statistical data. Employing both qualitative and quantitative methods, it explores how social media use is optimized by terrorist organizations and the repercussions for national and international security policies. In summary, the research provides a comprehensive analysis of the relationship between social media and terrorism, offering recommendations for effective preventative strategies. The findings contribute significantly to understanding terrorist digital strategies and developing policies to counter them effectively.