Okul yöneticilerinin kapsayıcı liderlik davranışları ile öğretmen özerkliği arasındaki ilişki
The relationship between school principals inclusive leadership behaviours and teacher autonomy
  1. Tez No: 913840
  2. Yazar: AHMET GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SAKLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin kapsayıcı liderlik davranışları ile öğretmen özerkliği arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini 2023-2024 öğretim yılında Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde ilkokul, ortaokul ve lise türü okullarda görev yapan ve ankete katılan 390 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Kapsayıcı Liderlik Ölçeği ve Öğretmen Özerkliği Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Google form aracılığıyla dijital ortamda toplanmış, toplanan verilerin analizinde Jamovi 2.3.28 programından yararlanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerine yanıt aramak amacıyla yapılan betimsel ve yordamsal istatistik analizleri yapılmıştır. Katılımcıların cinsiyet değişkenine göre kapsayıcı liderlik algıları normal dağılım gösteren ilişkisiz iki örneklemden elde edilen puanların birbirinden anlamlı bir şekilde farklılık gösterip göstermediğini test eden Student's t testi ve Welch's t testi ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırmada bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Kapsayıcı Liderlik Ölçeği alt boyutları puan ortalamaları ile Öğretmen Özerkliği Ölçeği alt boyutları puan ortalamaları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Kapsayıcı liderlik algısı ile öğretmen özerkliği arasındaki ilişkinin yordayıcılığını belirlemek için basit ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere göre okul yöneticilerini daha destekleyici çalışan liderler olarak gördükleri sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin eğitim durumu değişkenine göre kapsayıcı liderlik algıları alt boyutlar açısından bakıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Öğretmenlerin yaş değişkenine göre öğretmen özerkliği algı düzeylerinde istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamaktadır. Kapsayıcı liderlik ile öğretmen özerkliği arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki vardır. Kapsayıcı liderliğin tüm alt boyutlarının öğretmen özerkliğinin öğretim süreci ve hak ve sorumluluklar alt boyutları ile pozitif ilişkisinin olduğu diğer alt boyutlar olan eğitim sistemi ve özerklik uygulamaları alt boyutları ile ilişkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between school principals' inclusive leadership behaviours and teacher autonomy according to teachers' perceptions. The sample of the study, which was carried out in the relational survey model, one of the quantitative research methods, consists of 390 teachers working in primary, secondary and high school type schools in Şehitkamil district of Gaziantep in the 2023-2024 academic year and participating in the survey. Personal Information Form, Inclusive Leadership Scale and Teacher Autonomy Scale were used as data collection tools. The data were collected digitally through Google form and Jamovi 2.3.28 programme was used to analyse the collected data. Descriptive and predictive statistical analyses were performed in order to answer the sub-problems of the study. Participants' perceptions of inclusive leadership according to gender variable were analysed with Student's t-test and Welch's t-test, which test whether the scores obtained from two unrelated samples showing normal distribution differ significantly from each other. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and multiple regression analyses were used in the study. Pearson Product Moment Correlation Coefficient was used to determine the relationship between the mean scores of the sub-dimensions of the Inclusive Leadership Scale and the mean scores of the sub-dimensions of the Teacher Autonomy Scale. Simple multiple regression analysis was used to determine the predictive relationship between the perception of inclusive leadership and teacher autonomy. According to the results of the study, it was concluded that male teachers perceived school administrators as more supportive leaders than female teachers. There is no statistically significant difference in terms of sub-dimensions of teachers' perceptions of inclusive leadership according to their educational status. There is no statistically significant difference in teacher autonomy perception levels according to teachers' age variable. There is a statistically significant relationship between inclusive leadership and teacher autonomy. It was revealed that all sub-dimensions of inclusive leadership have a positive relationship with the sub-dimensions of teaching process and rights and responsibilities of teacher autonomy, but not with the other sub-dimensions of education system and autonomy practices.