The political economy of the EU's trade (Non-)agreement with Vietnam and Turkey: Strategic interests vs. normative agenda
AB'nin Vietnam ve Türkiye ile ticaret anlaşma(MA)sının politik ekonomisi: stratejik çıkarlar vs. normatif gündem
- Tez No: 913842
- Danışmanlar: DR. KİRA GARTZOU-KATSOUYANNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of London - London School of Economics and Political Science
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez, AB'nin dünyanın farklı bölgelerindeki iki ticaret ortağıyla olan ticari ilişkilerinin karşılaştırmalı bir analizini sunacaktır: Vietnam ve Türkiye. AB'nin gelişmekte olan bir ülke ile imzaladığı, türünün ilk örneği olan AB-Vietnam Serbest Ticaret Anlaşması, 1 Ağustos 2020'de yürürlüğe girdi. Vietnam, Singapur'dan sonra AB'nin serbest ticaret anlaşması imzaladığı ikinci ASEAN ülkesi oldu. Vietnam, AB'nin bir norm destekçisi olarak tutarsız olmasına yönelik eleştirilerin neredeyse odak noktası haline geldiği için özellikle ilgi çekicidir. Öte yandan, Türkiye uzun süredir AB-Türkiye Gümrük Birliği'ni modernize etmeyi arzulamaktadır çünkü mevcut çerçevenin, yalnızca sanayi malları ve tarımsal malların sanayi bileşenleri üzerindeki gümrük vergisinin kaldırılmasını içeren dar bir kapsama sahip olduğu düşünülmektedir. AB ve Türkiye, Mayıs 2015'te Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerinin başlayacağını ortak bir bildiriyle duyurmuş ve AB-Türkiye Gümrük Birliği'nin modernizasyonuna ilişkin etki değerlendirmesi Avrupa Komisyonu tarafından 21 Aralık 2016'da yayınlanmış, ancak şu ana kadar başka bir adım atılmamıştır. Gerçekleştirilen toplantılar ve AB raporları, AB'nin Gümrük Birliği'ni güncelleştirmeye olan ilgisini gösterirken, AB aynı zamanda Türkiye'de demokraside gidişatın, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün kötüleşmesine ilişkin kaygılarını dile getirmeye devam etmiştir. Temel siyasi hakların ve insan haklarının teşvik edilmesi gibi ticaret dışı hedefler giderek AB'nin ticaret gündeminin bir parçası haline geldi. Avrupa Parlamentosu ve diğer AB kurumlarının potansiyel ve fiili ticaret ortaklara ilişkin demokratik gerileme ve insan hakları durumu hakkında endişelerini dile getirdiklerini gözlemlemek mümkündür. Aynı zamanda, bu ülkelerdeki insan hakları durumuna ilişkin endişeler yeterince dikkate alınmamasına rağmen, birkaç ülkeyle ticaret anlaşmaları imzalandı. AB'de ticaret politikası oluşturmanın bu farklılıklarını ve farklı sonuçlarını ne açıklıyor? AB'nin insan haklarına ilişkin normatif gündemi, stratejik ve ticari çıkarlar karşısında ticari ilişkilerin yürütülmesinde rol oynuyor mu, ve, ne ölçüde rol oynuyor? Bu tez, Vietnam ile anlaşmanın imzalanması ve Türkiye ile anlaşmanın güncelenmemesi durumlarını analiz ederek bu sorulara bir açıklama getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The dissertation will present a comparative analysis of the EU's trade relations with its two trading partners in different world regions: Vietnam and Turkey. The EU-Vietnam Free Trade Agreement, the first of its kind that the EU has concluded with a developing country, entered into force on 1 August 2020. After Singapore, Vietnam became the second ASEAN country with which the EU has concluded a free trade agreement. Vietnam is of particular interest as it has become almost the focal point of criticism of the EU's inconsistency as a norm promoter. On the other side, Turkey has long desired to modernise the EU-Turkey Customs Union (CU) because the existing framework is considered to have a narrow scope only involving the abolitions of the tariffs on the industrial goods and the industrial components of agricultural goods. The EU and Turkey announced the negotiations to start in a joint statement in May 2015 and the impact assessment on the modernisation of the EU-Turkey Customs Union was promulgated by the European Commission on 21 December 2016, no further steps have been taken so far. While the early meetings and the EU reports show the EU's interest in upgrading the CU, it is also vocal in expressing its concerns about democratic backsliding, the deterioration of human rights and the rule of law in Turkey. Non-trade objectives such as the promotion of fundamental political and human rights have increasingly become part of the EU's trade agenda. It is possible to observe several examples the European Parliament and other EU bodies are locally expressing concerns about democratic backsliding and the human rights situation in potential and actual trading partners. At the same time, trade agreements with several countries have been signed, despite concerns regarding the human rights situation in those countries was not sufficiently considered. What explains these variations and different outcomes of trade policy making in the EU? If and, to what extent, does the EU's normative agenda on human rights play the role on conducting trade relations vis a vis the strategic and commercial interests? This dissertation intends to provide an explanation for these questions by analysing two cases of agreement with Vietnam and non-agreement with Turkey.