Bir hastane binasının enerji ihtiyacı ve maliyet analizi
Energy requirement and cost analysis of a hospital building
- Tez No: 913850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, hastanelerde enerji verimliliğinin önemine dikkat çekmek için Türkiye'deki yataklı kurum binalarının enerji tüketim karakterizasyonu ve maliyet analizlerinin belirlenmesidir. Çevreyi korumak ve rekabet gücünü artırmak için hastanelerde enerji verimliliği artırılmalıdır. Referans olarak alınan hastanenin enerji yoğunluğu 572,6 kWh/m2 yıl olarak belirlenmiştir. Türkiye'de yataklı tedavi kurumundan alınan enerji tüketim verileri değerlendirildiğinde, yıllık elektrik yoğunluğu 61,71 kWh/m2 ve ısı yoğunluğu (ısıtma, soğutma ve sıcak su) 510,86 kWh/m2 olduğu saptandı. Çalışmada Türkiye için ortalama hastane başına yatak sayısı (158,4 adet) ve kapalı alan (25.661 m2 ) belirlendi. Ortalama yatak sayısı ve kapalı alana en yakın hastane referans olarak incelendi. Referans hastanenin yatak başına yılda yaklaşık 5,9 MWh elektrik ve 49 MWh ısı tükettiği belirlenmiştir. Yatak başına yıllık toplam enerji tüketimi yaklaşık 54,9 MWh'dir. Kapalı yataklı tedavi alanı yatak başına ortalama 162 m2 olarak hesaplanmıştır. Türkiye'de yataklı tedavi tesisinden hizmet alan bir kişi, yıllık ortalama 260,6 kWh/yıl enerji tüketiminden sorumludur. Birim alan ve yatak başına yıllık toplam enerji maliyeti 27.668 $/m2.yıl ve 3.622 $/yatak olarak hesaplanmıştır. Referans hesaplamalara dayanarak Türkiye'de yataklı tedavi binalarının yıllık toplam enerji maliyetinin 838,5 milyon $ olduğu tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the energy consumption characterization and cost analysis of the dormitory institution buildings in Turkey in order to draw attention to the importance of energy efficiency in hospitals. In order to protect the environment and increase competitive capacity, energy efficiency should be increased in hospitals. The energy density of the hospital, which was taken as a reference, was determined as 572.6 kWh/m2.year. When the energy consumption data obtained from the dormitory treatment institution in Turkey were evaluated, it was determined that the annual electricity density was 61.71 kWh/m2 and the heat density (heating, cooling and hot water) was 510.86 kWh/m2. In the study, the average number of beds per hospital (158.4 beds) and enclosed area (25,661 m2) were determined for Turkey. The average number of beds and the nearest hospital to the closed area were examined as a reference. It was determined that the reference hospital consumed approximately 5.9 MWh of electricity and 49 MWh of heat per bed per year. The annual total energy consumption per bed is approximately 54.9 MWh. The closed hospital area is calculated as an average of 162 m2 per bed. A person receiving service from a hospital facility in Turkey is responsible for an annual average energy consumption of 260.6 kWh/year. The annual total energy cost per unit area and bed was calculated as 27,668 $/m2.year and $3,622/bed. Based on reference calculations, the annual total energy cost of hospital buildings in Turkey is estimated to be $838.5 million $.