BİLSEM öğrencilerinin örüntülerde temel kavramlara ilişkin başarı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of BİLSEM students' success levels regarding basic concepts in patterns
  1. Tez No: 913849
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) genel zihinsel, müzik ve resim yetenek alanlarında özel yetenekli tanısı almış altıncı ve yedinci sınıf öğrencilerinin örüntüler alt öğrenme alanında temel kavramlara ilişkin başarı düzeylerini incelemektir. Ayrıca bu öğrencilerin örüntüler konusundaki hata ve eksiklerini belirlemek de araştırmanın diğer bir amacıdır. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Orta Karadeniz Bölgesi'nde Bilim ve Sanat Merkezlerinde öğrenim gören 94 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ve KR-20 güvenirlik katsayısı 0.73 olan Örüntü Testi ile toplanmış ardından yarı yapılandırılmış görüşmelerle desteklenmiştir. Nicel analizlerde, örüntü testi puanları, sunum biçimleri (sayı, şekil, sözel) ve örüntü yapıları dikkate alınarak değerlendirilerek ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Sınıf düzeyleri arasındaki farklar Mann-Whitney U testi, yetenek alanları arasındaki farklılıklar ise Kruskal-Wallis testi ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise betimsel analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yedinci sınıf öğrencileri altıncı sınıf öğrencilerinden daha yüksek başarıya sahipken yetenek alanlarına göre genel başarı puanlarında istatistiksel anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bununla birlikte yetenek alanları açısından başarı puanları incelendiğinde şekil sunum biçiminde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Nitel analizler, öğrencilerin genelleme yaparken görsel ve sayısal stratejileri bütünleştirme ve temsil biçimleri arasında geçiş yapma becerilerinde farklılıklar bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the success levels of sixth and seventh grade students diagnosed as gifted in the general mental, music and art talent fields at Science and Art Centers (BİLSEM) regarding basic concepts in the sub-learning area of patterns. In addition, another aim of the research is to determine the errors and deficiencies of these students regarding patterns. The research was conducted on 94 students studying at Science and Art Centers in the Central Black Sea Region in the 2023-2024 academic year. Data were collected with the Pattern Test developed by the researcher with a KR-20 reliability coefficient of 0.73, and then supported with semi-structured interviews. In quantitative analyses, pattern test scores were evaluated by considering presentation formats (number, shape, verbal) and pattern structures; mean and standard deviation values were calculated. Differences between grade levels were analyzed with the Mann-Whitney U test, and differences between talent areas were analyzed with the Kruskal-Wallis test. Qualitative data were interpreted using the descriptive analysis method. According to the research results, while seventh grade students had higher success than sixth grade students, no statistically significant difference was found in general success scores according to talent areas. However, when success scores were examined in terms of talent areas, significant differences were found in the form of figure presentation. Qualitative analyses revealed that there were differences in students' skills in integrating figural and numerical strategies and switching between representation formats while making generalizations.