Ordu üniversitesi öğrencilerinde stresle başa çıkma tarzları ve sigara ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of coping styles with stress and its relationship with smoking in students of Ordu University
- Tez No: 913852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTEGÜL ÇORUH AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Ordu Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerin stresle başa çıkma tarzlarını belirleyerek bu tarzların sosyodemografik veriler ve sigara ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu çalışmada Kasım 2023- Nisan 2024 tarihleri arasında Ordu Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilere sosyodemografik özellikler ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeğini içeren bir anket uygulandı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the stress coping styles of students studying at Ordu University and to examine the relationship between these styles and sociodemographic data and smoking. Materials and Methods: In this cross-sectional and descriptive study, a questionnaire including sociodemographic characteristics and the Stress Coping Styles Scale was administered to students studying at Ordu University between November 2023 and April 2024. The data were analyzed with IBM SPSS V23.