Efsanelerin animasyon filmlerde kaynak olarak kullanılması ve 'Bala' animasyon uygulama filmi
Using legends as sources in animated movies and an animation application film 'Bala'
  1. Tez No: 913859
  2. Yazar: FATMA NUR ERZOR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. FETHİ KABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çizgi Film (Animasyon) Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Efsaneler, insanlığın inancını ve kültürünü tanımlamada etkili olan derin bir anlatım türüdür. Zaman içinde çeşitli değişimler geçirerek farklı toplumlar ve kültürler arasında aktarılmış ve günümüze kadar ulaşmıştır. Yapılan araştırmalar ve sempozyumlara göre efsaneler;“olağanüstü”,“tarihi”,“dini”ve“yaratılış”olmak üzere dört ana başlığa ayrılmıştır. Animasyon sinemasında da senaryo ve hikâyenin işlenişinde önemli rol oynayan efsaneler, farklı kültür ve inançlar üzerinden değerlendirilerek önemli bir yer tutar. Çizgi film ve animasyon sinemaları, kültür, efsane ve tarih yansımalarıyla her yaştan ve kesimden insanların bu konulara ilgi duymasını ve bilinçlenmesini sağlar, böylece kültür ve efsanelerin aktarımında kritik bir araç haline gelir. Bu çalışmada da“Brave”,“Tutenstein”,“The Tale of The Princess Kaguya”,“Aybek”,“Maysa ve Bulut”ve“Pachamama”animasyon projelerinde kullanılan; karakter, mekân ve senaryoların, efsanelerin dört ana başlığı üzerinden analizi yapılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Türk efsanelerinden ilham alınarak“Bala”animasyon kısa film uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, animasyonun yalnızca eğlence amacı taşımadığını, aynı zamanda kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için kültürler arası bir iletişim aracı olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
Legends are a profound form of narrative that play an influential role in defining the beliefs and culture of humanity. Over time, they have undergone various transformations, being transmitted among different societies and cultures, and have survived to the present day. According to research and symposiums, legends are classified under four main categories:“extraordinary”,“historical”,“religious”and“creation”. In animation cinema, legends also hold a significant place in shaping the narrative and plot, drawing on various cultures and belief systems. Animated films and cinema, through their reflections on culture, legends, and history, engage people of all ages and backgrounds in these subjects, raising awareness and thus becoming a critical tool in the transmission of culture and legends. This study aims to analyze the characters, settings, and plots in the animation projects“Brave”,“Tutenstein”,“The Tale of The Princess Kaguya”,“Aybek”,“Maysa and Bulut”, and“Pachamama”based on the four main categories of legends. In this context, a short animated film titled“Bala”, inspired by Turkish legends, has been created. This research will demonstrate that animation is not only a medium for entertainment but also serves as a tool for intercultural communication, playing a role in preserving cultural heritage and passing it on to future generations.