Social capital, knowledge sharing and innovation : the role of business group affiliation in Turkey
Sosyal sermaye, bilgi paylaşımı ve inovasyon: Türkiye'de işletme gruplarına bağlılığın rolü
- Tez No: 913860
- Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL MAYER, PROF. DR. PHILIP TOMLINSON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bath
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu tez firmalar arası sosyal sermaye, bilgi paylaşımı ve inovasyon arasındaki ilişkileri, Türkiye'deki işletme gruplarına bağlılık bakımından incelemektedir. Bu ilişkilerin, firmaların bağlamına göre değiştiği ileri sürülmektedir. Bu tezde, ilgili bağlam gelişmekte olan ülkelerde baskın form olan işletme gruplarıdır. İlk olarak, işletme grubuna bağlılık göz önünde bulundurularak, yapısal, ilişkisel ve bilişsel sosyal sermayenin bilgi paylaşımı üzerindeki kolaylaştırıcı rolü incelenmiştir. Ardından, keşifsel ve sömürücü bilgi paylaşımının inovasyon üzerindeki etkisi ve işletme grubuna bağlılığın bu ilişkideki rolü ele alınmıştır. Bu incelemelere ek olarak, gruba bağlı firmaların sınırları içindeki ve dışındaki bilgi paylaşımı ve sosyal sermeye ilişkileri karşılaştırılmıştır. Bu çalışma ile ilgili yazına ve işletme grubu araştırmalarına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Kavramsal tartışmalar, nicel yöntemle, İstanbul Sanayi Odası İlk ve İkinci 500 büyük firma listelerindeki Türkiye'de faaliyette bulunan 128 firma üzerinde test edilmiştir. Sonuçlar, firmaların bilgi paylaşımı için genel olarak sosyal sermayeden faydalandıklarını, ancak bu faydanın, firmaların işletme grubuna bağlılık durumuna göre farklılık gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Bilgi paylaşımı firma inovasyonunu artırmaktadır; ancak, bilgi paylaşımının inovasyon üzerindeki etkisi bağımsız firmalarda daha fazla görülmektedir. Ayrıca, gruba bağlı firmaların diğer grup firmalarıyla sosyal sermaye ilişkileri ve bilgi paylaşımları, grup dışı firmalarla ilişkilerinden daha fazla gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationships between interfirm social capital, knowledge sharing and innovation in the context of business groups in an emerging economy, namely, Turkey. It is contended that these relationships are contingent on the context in which firms operate (Inkpen and Tsang 2005; Moran 2005). In this thesis, business groups, being a dominant form of organisation in emerging economies, is considered as the relevant context. Firstly, taking into consideration business group affiliation, the facilitating role of structural, relational and cognitive social capital regarding knowledge sharing is explored. Secondly, focusing on explorative and exploitative types of knowledge, the impacts of these two types of knowledge sharing on innovation along with the moderation effect of business group affiliation are examined. Moreover, in order to provide insights into the overall theme of the research, group affiliates' knowledge sharing and social capital relations within and outside their boundaries are investigated. Consequently, this study contributes to the existing literature through integrating previous research and the business group context. The conceptual arguments are tested with a quantitative methodology using unique survey data obtained from 128 Turkish firms listed in Istanbul Chamber of Industry top and second 500 industrial enterprises yearbooks. The empirical findings indicate that firms generally utilize social capital in relation to knowledge exchanges, but its impact varies by group affiliation. In addition, firms benefit from knowledge sharing in terms of innovation. However, knowledge sharing has a stronger influence on innovation for independent firms than for affiliated ones. Moreover, the examination of a subset of business group firms reveals that affiliated firms engage in knowledge sharing and social capital with their sister affiliates more than they do with firms outside the group. The overall results suggest that business group affiliation has a moderating effect on social capital, knowledge sharing and innovation relationships.