Social networks and eating disorders among healthy adolescents and adolescents with anorexia nervosa: A negative interpretation bias as a mediator
Sağlıklı ergenler ve anoreksiya nervoza tanılı ergenler arasında sosyal ağlar ve yeme bozuklukları: Bir aracı olarak olumsuz yorumlama yanlılığı
- Tez No: 913914
- Danışmanlar: DR. VALENTINA CARDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Michigan
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Anoreksiya nervoza tanılı ergenler sosyal-duygusal ve kişilerarası güçlükler yaşarlar. Ayrıca sosyal durumları olumsuz yorumlama eğilimindedirler; bu da düzensiz yeme alışkanlıkları ile kişilerarası ilişkilerinin kalitesi arasındaki bağlantıyı açıklayabilir. Bu çalışmanın amacı, sosyal ağlar ile yeme bozuklukları arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkiye yorumlama yanlılığının aracılık edip etmediğini incelemektir. Anoreksiya nervoza tanılı ergenler (N=33) ve sağlıklı ergenler (N=31) demografik ve klinik ölçekler ile sosyal ağları ve yorumlama yanlılığını değerlendiren sosyal kimlik haritalama ve cümle tamamlama görevlerini içeren deneysel görevleri tamamlamıştır. Sonuçlar, yeme bozukluğu grubunun sağlıklı kontrol grubuna kıyasla sosyal ağlarda daha düşük bir kalite sergilediğini göstermiştir. Anoreksiya nervoza tanılı ergenlerde olumsuz yorumlama yanlılığının mevcut olduğu ve bu yanlılığın sosyal ağlar ile yeme bozuklukları arasındaki ilişkiye tamamen aracılık ettiği görülmüştür. Bu bulgu, gelecekte yeme bozukluklarının tedavisine yönelik tekniklerin geliştirilmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Adolescents with anorexia nervosa experience socioemotional and interpersonal difficulties. They also tend to interpret social situations negatively, which can account for the link between their disordered eating habits and the quality of their interpersonal relationships. The aims of this study were to examine the relationship between social networks and eating disorders, and whether this relationship is mediated by an interpretation bias. Adolescents with anorexia nervosa (N=33) and healthy adolescents (N=31) completed demographic and clinical questionnaires and experimental tasks including social identity mapping and sentence completion task, assessing social networks and interpretation bias. Results indicated that the eating disorder group displayed a poorer quality in social networks compared to the healthy control group. A negative interpretation bias was present in adolescents with anorexia nervosa and it completely mediated the relationship between social networks and eating disorders. This finding may be utilised to improve techniques for treating eating disorders in the future.