Inflation from fluid models
Akışkan modellerinden enflasyon
- Tez No: 913913
- Danışmanlar: PROF. DR. SERGEİ ODİNTSOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universitat Autónoma de Barcelona
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde, kozmolojik düzeyde standart madde ve radyasyondan farklı akışlalar tarafından indüklenen yeni enflasyon modellerini araştırmaktayız. Tarihsel arka planından başlayarak, sayıl alan tanımıyla enflasyonu tanıtmaktayız. En umut verici enflasyon senaryosu olarak F(R) kütleçekimi içinde iz-anomali güdümlü enflasyon ve genişletilmiş versiyonunu incelemekteyiz. Elde edilen sonuçları PLANCK uydusu tarafından alınan son gözlemsel verilerle karşılaştırmaktayız. Ayrıca, enflasyonun akışkan tanımı yapılmakta ve bir akışkan için verilen bir durum denkleminden (EoS) gözlemsel parametreleri türetmek için bir yaklaşım sunmaktayız. EoS'nin sırasıyla üstel ve kuvvet serisi formlarına sahip olduğu iki özel akışkan türü incelenmektedir. Parametreleri uygun hale getirmeye çalışarak geçerli bir enflasyon üretmeye çalışmakta ve elde edilen sonuçları gözlemlerle karşılaştırmaktayız. Viskoz akışkan modellerinden de bahsedilmekte ve iz-anomali güdümlü enflasyonun akışkan tanımından nasıl ifade edilebileceğini ortaya koymaktayız.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate new models of inflation induced by fluids different to standard matter and radiation at the cosmological level. Starting from its historical background, we introduce inflation with the scalar field description. We study trace-anomaly driven inflation and its extended version in F(R) gravity as the most promising inflationary scenario. We compare the results with recent observational data taken by the PLANCK satellite. Further, the fluid description of inflation is introduced and we provide an approach to derive observational parameters from a given equation of state (EoS) for a fluid. Two special types of fluids are investigated in which the EoS has an exponential and power series forms, respectively. We try to fit the parameters in order to produce viable inflation and compare the results with observations. Viscous fluid models are also mentioned, and we show how trace-anomaly driven inflation can be expressed in the fluid description.