Numerical simulation of corium jet fragmentation
Koryum jet parçalanma numerik similasyonu
  1. Tez No: 913916
  2. Yazar: YUNUS EREN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. YANG LIU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Virginia Polytechnic Institute and State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Three Mile Island (TMI) kazasının ardından nükleer enerjinin çevresel etkisini anlamak için ciddi kaza çalışmaları önemli hale geldi. Şiddetli kaza olayları, erimiş koryumun reaktör yapıları ve su ile etkileşimini ve buhar ve aerosol taşıyan fisyon ürünlerinin taşınmasını ve salınmasını içerebileceğinden disiplinler arasıdır. Bir kaza anında erimiş koryum jet şeklinde bir su havuzuna düşebilir. Koryum jetinin parçalanması, Yakıt-Soğutucu Etkileşimleri (FCI) ile ilgili kritik bir süreçtir. Jetin parçalanması ve sudaki dağılımına bağlı olarak buhar patlaması meydana gelebilir. Bir su havuzunda jet parçalanmasını simüle etmek için Akışkan Hacmi Yöntemi (VOF) kullanılarak 2 boyutlu bir şirket içi CFD MATLAB komut dosyası geliştirilmiştir. Bu araştırma, jet parçalanma sürecinde arayüz davranışını yakalamak için Açık Çözüm için Çok Boyutlu Evrensel Sınırlayıcı (MULES) algoritmasını kullanan ilk çalışmadır. Bu tezde sıkıştırma sabiti, ağ hassasiyeti ve yüz düzeltme döngüsünün MULES üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca jet giriş hızı ve jet çapının jet kırılma uzunluğu üzerindeki etkileri yeni geliştirilen kod kullanılarak sayısal olarak incelenmiştir. Simülasyon sonuçları, deneysel sonuçlar ve literatürde bulunan başka bir sayısal çalışma ile iyi bir şekilde karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Severe accident studies have become important for understanding the environmental impact of nuclear power following the Three Mile Island (TMI) accident. Severe accident phenomena are interdisciplinary since they can include the interaction of molten corium with reactor structures and water, and the transport and release of fission products that carry vapors and aerosols. During an accident, molten corium may fall in the form of a jet into a water pool. The fragmentation of the corium jet is a critical process concerning Fuel-Coolant Interactions (FCI). A steam explosion could occur depending on jet fragmentation and dispersion in the water. A 2-D in-house CFD MATLAB script has been developed by employing the Volume of Fluid Method (VOF) to simulate jet fragmentation in a water pool. This research is the first study to use the Multidimensional Universal Limiter for Explicit Solution (MULES) algorithm to capture the interface behavior in the jet breakup process. The effect of the compression constant, the mesh sensitivity, and the face correction loop on the MULES are investigated in this thesis. Moreover, the effects of the jet inlet velocity and jet diameter on the jet breakup length are numerically studied using the newly developed code. The simulation results compared well with the experimental results and another numerical study found in the literature.