Kosova'da çok dillilik ve çok kültürlülükte Türkçe gazetelerin önemi: 'Tan gazetesi örneği'
The importance of Turkish newspapers for multilingualism and multicilturalism in Kosova: The example of Tan newspaper
  1. Tez No: 913971
  2. Yazar: GÜLAY KRASNİÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SİBEL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Balkan Türk Edebiyatı, kaynak zenginliğine rağmen halen dil meselesinde önemli bir sorun yaşamaktadır. Yıllardır Kosova'da kimlik mücadelesi veren, bir topluluk olarak nitelendirilen Türklerin en önemli sorunlarından biri eğitim ve yazılı basındır. 1951 yılından sonra yeniden aktif hale gelen Türk dili, eğitimin yanı sıra kültür, gelenek ve görenekler açısından da en parlak dönemini bu yıllardan sonra yaşamaya başlamıştır. Balkan-Kosova Türk Edebiyatı, eski dönemlerden beri yabancı kültürlerden etkilenmiştir. Bilindiği üzere Osmanlı¬nın Balkanlardan çekilmesinden sonra bölgede Türk kültürü ve Türk dilinin etkisi azalmış, komşu dillerin kültür ve edebiyatlarının etkisi her geçen gün artmıştır. Rumeli ve Balkan Türk şiiri, Osmanlıların Balkanlardan çekilişinden sonra da o topraklarda kalan Türklerin arasında yetişen şairlerle yüzyıldan fazla bir zamandan beri gelişerek devam etmiştir. Yirminci yüzyılın ikinci yarısında, Balkanlarda meydana gelen rejim değişiklikleri ve sosyal reformlar, Rumeli Türk şiirinin inişli çıkışlı bir hızla gelişmesine yol açmıştır. Dolayısıyla, diğer ülkelerde olduğu gibi, Yugoslavya'da da Türk şair ve yazarlarının yetişmesi sağlanmıştır. Bu çalışmamızda Kosova Türklerinin önde gelen şair ve yazarlarının yanı sıra genç şairlerin 30 yıllık bir geçmişi olan Türkçe gazetesi Tan'da kaleme aldıkları şiirleri ve okuyucuyla buluşturdukları eserleri dil ve üslup açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite its richness in resources, Balkan Turkish literature still has a significant problem with the language issue. One of the most important problems of the Turks, who have been struggling for identity in Kosovo for years and are described as a community, is education and print media. The Turkish language, which became active again after 1951, began to experience its brightest period in terms of culture, traditions and customs as well as education. Balkan / Kosovo Turkish Literature has been influenced by foreign cultures since ancient times. As it is known, after the Ottoman withdrawal from the Balkans, the influence of Turkish culture and Turkish language decreased in the region, and the influence of foreign language cultures and literature increased day by day. Rumelian and Balkan Turkish poetry has continued to develop for more than a century with the poets who grew up among the Turks who remained in those lands after the withdrawal of the Ottomans from the Balkans. In the second half of the twentieth century, regime