Türk basınında kütüphane: 2014-2023 yılları arasında Milliyet Gazetesi'nde yer alan kütüphane haberlerine yönelik bir içerik analizi
Library the Turkish press: An Analyze of content for library news appear place between the years of 2014-2023 on the Milliyet newspaper
- Tez No: 914023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Bu çalışma, 2014-2023 yılları arasında Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan kütüphane haberlerinin içerik analizi yoluyla Türk basınında kütüphanelerin temsili üzerine kapsamlı bir değerlendirme sunmayı hedeflemektedir. Kütüphaneler, bilgi erişimi sağlama, araştırma yapma, çalışma ortamı sunma ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapma gibi kritik rolleriyle toplumsal önem taşırken, gazeteler bu bilgiyi kamuoyuna ulaştırarak önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, gazetelerde yayımlanan kütüphane haberleri, kütüphanelerin toplumsal algısını şekillendirmede etkili olabilir. Çalışma, kütüphanelerin basın üzerindeki görünürlüğünü ve temsiliyetini inceleyerek, toplumdaki algıyı iyileştirmek ve kütüphanelerin Milliyet Gazetesi üzerindeki yerini anlamak amacı taşımaktadır. Araştırmanın temel sorusu, Milliyet Gazetesi'nde kütüphane haberlerinin temsili nasıl incelenmiştir? şeklindedir. Bu kapsamda, kütüphane haberlerinin yayımlanma sıklığı, gazete kategorilerindeki temsili, kütüphane türlerine göre dağılımı, içerik temaları, haber kaynakları ve yazarlarının rolü ile haberlerin tonu gibi konular detaylı bir şekilde ele alınmıştır. İçerik analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada, MAXQDA 2020 yazılımı ile veri analizi yapılmış ve toplamda 799 haber incelenmiştir. Elde edilen bulgular, çalışmanın hipotezini kısmen doğrular nitelikte olup, kütüphane haberlerinin genellikle kültür-sanat ve gündem gibi konularla ilişkilendirildiğini ve haberlerin tonunun çoğunlukla olumlu olduğunu göstermektedir. Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan kütüphane haberlerinin temsili, kütüphanelerin toplumsal rolünü vurgularken bu mekânların önemini de yansıtmaktadır. Sonuç olarak, Türk basınında kütüphane haberlerinin olumlu bir imajla sunulduğu ve çeşitli faktörlerden etkilendiği görülmektedir. Kütüphane yöneticileri, elde edilen bulguları kullanarak basın ile ilişkilerini güçlendirebilir ve kamuoyunda kütüphanelerin önemini daha etkin bir şekilde vurgulayabilirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to submit a detailed assessment by the means of content analyze of the library news that were pressed on the Milliyet Newspaper between the years of 2014-2023, over the representation of the libraries on the Turkish press. While the libraries have social importance with their critical roles like providing information attainment, making observation, providing work environment and hosting to social activities; newspapers have an important role on taking this information to public opinion. In this case, the library news on the newspapers may be effectice on shoping the public perception of the libraries. This study intends to understand the place of the libraries on the Milliyet Newspaper by researching the libraries visibility and the representation on press. The basic question of the research is“How was the representation of library news in Milliyet Newspaper examined?”In this context the topic like pressing frequency of library new, representation in newspaper categories, seperation according to library kinds, content themes, new sources, roles of the writers and the tones of the news are processed in a detailed way. In the research that was used content analyze method, data analyza was done with MAXQDA 2020 software and totally 799 news were scrutinized. Findings partially approve the basic hypothesis of the study and they show that the library news are generally related with the subjects like general culture, art and agenda and the tones of the news are mostly positive. While the representation of the library news that are pressed on the Milliyet Newspaper emphasizes the public role of the libraries, it reflects the importance of these places. As a result, it is seen that the library news are submitted with a positive image on the Turkish press and are affected from various factors. Library managers can strengthen their relations with the press by using these results and con emphasize importance of the libraries in the public opinion effectively